Sedat Özkaracadağ

Sedat Özkaracadağ yoldaş

Sedat Özkaracadağ

Ölümsüzleştiği tarih: 27 Aralık 1980

Sedat Özkaracadağ yoldaş Urfa Siverek doğumluydu. Ailesi yoksulluğun ve ağa baskısının zulmü altında daha fazla ezilmemek ve çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlayabilmek için Mersin’e göç etmişti.

Sedat çok genç olmasına rağmen sosyal gerçeklikleri kavrayarak sınıf mücadelesi katıldı ve devrimci mücadele içerisinde yer aldı. TKP-ML saflarında devrimci mücadele yürütürken tutsak düştü. Adana Hapishanesi’ne konıuldu.

Sedat Özkaracadağ yoldaş, 12 Eylül Askeri Faşist Cuntası’nın hapishanelere yönelik faşist terörünün yükseldiği aylarda, 27 Aralık 1980’de işkencede katledildi.

27 Aralık 1980 günü tutsaklar yine günlük yaşamın akışı içinde havalandırmaya çıkmışlardı. Yapılan bir çağrıyla tutsaklar normal arama yapılacağı düşüncesiyle koğuşlarına girdiler.

Bu sırada TKP-ML tutsaklarının kaldığı 2. Koğuş’tan yükselen kavga ve direniş haykırışları hapishane sessizliğini bozdu. “Arkadaşlar Sedat’ı yaraladılar, Sedat ölüyor” seslerini duyan diğer devrimci tutsaklar hep bir ağızdan “Kahrolsun faşist cunta”, “Sedatlar ölmez” sloganlarıyla direnişe ortak oldular.

Sedat Özkaracadağ yoldaş, Adana Kiremithanedeki Eski Hapishane’de merdivenlerin her iki tarafında dizilmiş askerlerin dipçik darbeleri altında dahi kararlılığını, devrime olan inancını, partisine olan bağlılığını asla yitirmedi.

Sedat Özkaracadağ yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanıydı.

****

Sedat Özkaracadağ yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale

Sedat Özkaracadağ yoldaş Af Örgütü Bülteni_Sayfa 6_ (listede 21. sırada)