TKP/ML Hapishane Komitesi’nden Açıklama: “Biliyoruz ki o şanlı bayrak yere düşmedi/düşmeyecek!”

Biliyoruz ki o şanlı bayrak yere düşmedi/düşmeyecek!

 

Ezenle ezilen arasındaki çelişkiyle başlayan başkaldırı, isyan ve devrimler tarihi, aynı zamanda eşitlik, özgürlük ve kurtuluş mücadelelerinin de tarihi olmuştur. O tarih, çetin savaşlarında, görkemlin direnişlerle, baş eğmezliklerle yazılmış, özgürlük ve kurtuluş uğruna yıldızlaşanlarla ete kemiğe bürünmüş, tarihin süzgecinden damıtılarak geçenİ; deneyimimiz, birikimimiz, emeğimiz, gözbebeğimiz, umudumuz olmuştur.

Bu onurlu yürüyüş, çetin ve görkemli mücadele, her daim yıldızlaşanlarımızın omuz başlarında yükselmiştir. Her düşenin kendinden önce gidenlerin devrettiği bayrağı, daha yükseğe kaldırıp, dalgalandırılmasıyla büyümüştür.

Biliyoruz ki o, şanlı bayrak yere düşmedi/ düşmeyecek. İbrahim’den Mehmet’e; – Meral’den Beşler’e; Cengiz-Hakan-Özgüç’lerden Haydar-Murat’lara, Aliboğaz’ında ölümsüzleşen 8’lere dalgalandı/dalgalanacak. Aliboğazı’nda ölümsüzleşen 8 yoldaşımızın acısı yüreklerimizi dağlarken, öfkesi ve isyanı sınıf kinimizi, silahlarımızın hesap soruculuğunu da büyütmekte. Beynimizde bilinç, dilimizde zafer şiarı olurken, halkımızın yüreklerine de taht kurmaktadırlar.

Onlar! Görkemli direnişleriyle faşizmin karanlığına karşı aydınlığın, umutsuzluğa, yılgınlığa karşı umudun, çaresizliğe, çözümsüzlüğe karşı çözümün; yüreklerimizi birleştirip barikat yapmaktan geçtiğini göstererek ölümsüzleştiler. Ölümsüzleşen bedenleriyle yaşamın ve özgür geleceğin yaratıcılarından, mimarlarından oldular.

Biliyoruz ki onları ölümsüz kılan, uğrunda ölümsüzleştikleri idealleri, mücadeleleri de yarattıkları değerleri, bizlere devrettikleri kavganın durdurulamaz akışıdır.

Bugün tohum olup düştüler toprağa. Ama toprakta:

‘Tohumu tez örter ölüm,…

Gömüldü sanırsın

Oysa toprağa düşmüştür…

Yarıp parçalar kimsesizliği,

Kırmızı amansız elleriyle

Ölümlerden doğarız biz yine.

Haykırışlarıyla yeniden doğup, karışacaklar aramıza. Adları adlarımız, kavgaları kavgamız olacak. Partiyi devrimi güçlendirip, halkın umudu, geleceğin mimarı, yol göstereni, günü tutuşturacak, yarını yaratacak isyan ateşi olacaklar bizimle.

Aliboğazı Şehitleri Ölümsüzdür!

 

TKP/ML Hapishane Komitesi

30 Aralık 2016