TKP/ML TİKKO Şehit Eylem Karargahı’nda Devrim Ve Komünizm Şehitleri Anıldı

TKP/ML TİKKO Şehit Eylem Karargahı’nda Devrim Ve Komünizm Şehitleri Anması Gerçekleştirildi!

TKP/ML 1. Konferansı’nda her yıl Ocak ayının son haftasını “Parti ve Devrim Şehitleri Haftası” olarak ilan etmesi vesilesiyle çeşitli anmalar gerçekleştirildi. Bu etkinliklerden biri de Rojava’da yapıldı. TKP/ML TİKKO savaşçıları Şehit Eylem Taburu’nda askeri bir törenle devrim ve komünizm şehitlerini andı. Tören, Şehit Eylem Taburu’nun yanı sıra TİKKO’nun şehit düşen Ermeni komutanı Nubar Ozanyan adına kurulan Ermeni Taburu’yla birlikte örgütlendi.

27 Ocakta gerçekleşen anma saygı duruşuyla başladı. Anmada ilk olarak TKP/ML Örgütlenme Komitesi’nin Ocak ayı açıklaması okundu.

“Onlar bizlerin yaşam ve savaş iradesi, ışığıdır”

Nubar Ozanyan Ermeni Taburu Komutanı Inger Avo Ozanyan tarafından Ermenice yapılan konuşmada “Şehitler bizlere özgürlüğün yolunu gösterdi. Onların yaşam ve mücadelelerine bakarak devrimi gerçekleştireceğiz. Onlar bizlerin yaşam ve savaş iradesi, ışığıdır. Nubar Ozanyan, Monte Melkonyan, Leonid Azgaltyan ölümsüzdür” denildi.

“Onlara baktıkça fedakarlığın her türlü direngen rengini görebiliriz”

Nubar Ozanyan Ermeni Taburu Komutanlarından Levon Ekmekçiyan, Arapça yaptığı konuşmada “Biz Ermeniler birleşip mücadele ettikçe şehitlerimize layık olabiliriz. Bunun için daha fazla fedakarlığa, daha fazla cesarete ihtiyacımız var. Şehitlerimize baktıkça cesaret ve fedakarlığın her türlü direngen rengini görebiliriz. Onlar bizim pusulamız olmaya devam edecektir” dedi.

Disiplin ve devrimci duruşlarını komutanlarından örnek alan Nubar Ozanyan Ermeni Taburu savaşçıları kısa bir konuşma yaparak şehitleri unutmayacağı sözünü verdiler.

“Özgürlük uğruna şehit düşen şehitlerimizi unutmayacağız”

Şehit Eylem Taburu Siyasi Komiseri Yoldaş Arnos Andok Kürtçe yaptığı konuşmasında “Dünyada emperyalist-kapitalist sistem varlığını sürdürdükçe yoksulluk ve yokluk, katliam ve soykırımlar işgal ve yıkımlar asla bitmeyecektir. Utanç verici sömürü ve zulüm devam ettikçe halk savaşı mazlum emekçi halkların gerçek kurtuluş yolu olarak yürünmeye ve şehitlerimiz yaşamaya devam edecektir. Halk savaşı uğrunda şehit düşenleri saygı ve minnetle anmaya devam edeceğiz” dedi.

“Komutan Nubar Ozanyan cesaret ve kahramanlığın komutanıydı. Düşmana karşı savaşmanın korkusuz komutanıydı. Onu ve özgürlük uğruna şehit düşen devrim ve parti şehitlerini unutmayacağız” diyerek TİKKO Komutanı Ozanyan’ı anan Andok, “Kahrolsun emperyalizm, komprador kapitalizm ve feodalizm! Kahrolsun kölelik ve zulüm! Yaşasın halk savaşı! Şehit namirin!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“Yollarından cesaret ve kararlılıkla yürüyerek boynumuzun borcunu ödeyebiliriz”

Anmayı örgütleyen savaşçılar “Şehitler sahiplenildikçe yaşar. Şehitler yolundan yüründükçe ölümsüzleşir. Biz başımızı kaldırıp yumruklarımızı sıktığımız oranda şehitlerimiz unutulmaz olur. Ayağında kara lastikli ayakkabı, boyunlarında bakır telli çocukların isimleri devrimimize yazıldığı sürece ölümsüzlerimizi anarak, yollarından cesaret ve kararlılıkla yürüyerek boynumuzun borcunu ödeyebiliriz. Meteliksiz ve kariyersiz bir yaşamı esas alıp ellerimiz ve silahlarımızla devrimi örgütlemeye devam edip ölümsüzlerimizi sahiplenerek, onları tarihin yüceliğinde anmaya devam edebiliriz. Ve onlar bilinç ve ideallerimizde en yakınımızda yaşamaya devam ettikçe acılarımız azalacaktır” dediler.