Veli Hanoğlu

Veli Hanoğlu

Ölümsüzleştiği tarih: 1992

1955 Dersim doğumlu olan Veli Hanoğlu yoldaş, 1971 yılında öğrenci olarak Almanya’ya gider. Ekonomik olarak yaşamını sürdürmek için çeşitli işlerde çalışır. Son olarak bir maden ocağında işe girer. Bir taraftan maden ocağında işçi çalışırken diğer yandan bulunduğu alanda faaliyet yürüten TKP-ML taraftarlarıyla tanışır. O dönemde yurtdışına hakim olan PDA’ya karşı aktif mücadele yürüten yoldaşlarıyla birlikte hareket eder.

Bu süreçte Veli Hanoğlu yoldaş, 1973 yılında kurulan Duisburg Türkiyeli İşçiler Derneği’nin kurulmasında aktif rol oynar.

1976 yılında İngiltere’de sosyal faşistlerle yaşanan bir kavgadan dolayı illegal duruma düşer. Hem bu gelişme hem de daha aktif devrimci mücadele yürütmek için 1977 yılında Türkiye döner.

1980 yıllarının başına kadar faaliyet yürütür ve daha sonra tutsak düşer. 1986 yılına kadar Elazığ ve Malatya Hapishanelerinde kaldıktan sonra tahliye olur.

Tahliye olduktan sonra Dersim’de dışarıdan üniversiteyi bitirir ve Dersim Belediyesi’nde çalışmaya başlar. Partimizle ve devrimci mücadeleyle ilişkisini kopartmaz. Dersim belediyesinde çalışırken 1992 yılında geçirdiği bir trafik kazasında yaşamını yitirir.

Veli Hanoğlu yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML taraftarıydı.