HKP (Maoist) MK: Devrimimizi Şehitlerin Yolunda İlerletelim!

HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MAOİST)

Merkez Komite

Basın Bülteni

Tarih. 25.7.2023

Devrimimizi Şehitlerin Yolunda İlerletelim!

HKP (Maoist) Merkez Komitesi, şehit MK üyelerinin yaşam öykülerini İngilizce, Hintçe ve Telugu olmak üzere üç dilde aynı anda yayınlıyor. 1967’deki Naxalbari isyanından bu yana 14.800 yoldaş, partimizin kurucuları ve Hint Devriminin büyük önderleri, CM Yoldaş ve KC Yoldaş tarafından başlatılan Uzun Süreli Halk Savaşı yolunu savunmak, ileriye taşımak ve zenginleştirmek için ülkenin dört bir yanında değerli yaşamlarını feda ettiler. Bunların arasında 1.169 kadın yoldaş bulunmaktadır. Özellikle yeni Partimiz HKP (Maoist)’in kuruluşundan sonra, Dünya Sosyalist Devriminin bir parçası olarak Hindistan’da Yeni Demokratik Devrimi gerçekleştirmek amacıyla son 18 yılda 4.576 yoldaşımız şehit oldu. Bunların 856’sı kahraman kadın savaşçılardır. Bu vesileyle şehitlere mütevazı devrimci saygılarımızı sunalım ve onların sömürü ve baskıdan arınmış yeni bir toplum, yani Komünizm kurma hayallerini gerçekleştirmek için durmaksızın çaba göstereceğimize ve kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğimize söz verelim.

CM ve KC yoldaşlar, Marksizm-Leninizm-Maoizm’i (MLM) Hindistan’ın somut koşullarına yaratıcı bir şekilde uygulayarak devrimci teorik, politik ve örgütsel temellerin atılmasında büyük ve öncü bir rol oynadılar. Naxalbari Silahlı Tarım Devrimi mücadelesi Hint toplumunun her alanında etki yarattı. Tarihsel dinamiklerini değiştirdi. 1967’deki Naxalbari isyanından bu yana 14.800 yoldaş, partimizin kurucuları ve Hint Devriminin büyük önderleri CM Yoldaş ve KC Yoldaş tarafından başlatılan Uzun Süreli Halk Savaşı yolunu savunmak, onu ileriye taşımak ve zenginleştirmek için ülkenin dört bir yanında değerli yaşamlarını feda ettiler. Bunların arasında 1.169 kadın yoldaş bulunmaktadır. Hindistan’da Yeni Demokratik Devrim sürecinde Yoldaş Charu Mazumdar ve Yoldaş Kanhai Chatterjee’nin de aralarında bulunduğu 41 MK üyesi ve ön saflarda yer alan liderler bulunmaktadır.

Onlar, Hindistan’ın silahlı tarımsal devrimci savaşının bayrağını en ön saflarda yer alarak ileriye taşımak için hayatları boyunca durmaksızın çabalayan birkaç devrimci kuşağı temsil etmektedirler. Büyük Naxalbari ayaklanması günlerinden HKP (Maoist)’in ortaya çıkışına ve günümüze kadar liderliğin sürekliliğini sağladılar – Hindistan’daki Naxalbari öncesi ve sonrası komünist hareketin tüm olumlu yönlerinin mirasçısı oldular.

Yoldaşlar, 1970’lerin başındaki gerilemenin ardından devrimci hareketteki parçalanma ve bölünmelerden sonra bağımsız bir rota çizen farklı devrimci akımlara mensuptu. Bu nedenle şehit MK yoldaşlarımız, Hindistan devriminin tek bir yol gösterici merkezi olarak birleşik tüm Hindistan Maoist partisinin ortaya çıkmasıyla güçlü bir akıma dönüşen Hindistan’ın gerçek komünist devrimci akımlarının birliğini temsil etmektedir. Dolayısıyla onların yaşam öyküleri, özellikle Naxalbari’den bu yana Hindistan’ın komünist hareketinin tarihiyle yakından iç içe ve paraleldir. Bu yaşam öykülerini incelerken, ülkenin farklı bölgelerindeki kendine has özellikleri ve geçmişleri ile gelişiminin farklı aşamalarındaki hareket hakkında bilgi edinebiliriz. Bu nedenle MK, Hint devriminin tüm iyi dilek sahiplerine, Hint devrimi için kanlarını döken şehitlerin yaşam öykülerini okumalarını önermektedir.

Abhay

Sözcü

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-cc-let-us-advance-our-revolution-in-the-path-of-martyrs/?swcfpc=1