YAŞASIN FİLİSTİN HALKININ MÜCADELESİ!

YAŞASIN FİLİSTİN HALKININ MÜCADELESİ!

KAHROLSUN SOYKIRIM POLİTİKASI

İSRAİL’İN SİYONİST HÜKÜMETİNİ KINIYORUZ!

İmzacı Komünist Partiler, Marksist-Leninist-Maoist güçleri yeniden bir araya getirme görevine bağlı olarak, Filistin halkının mücadelesiyle dayanışma içinde olduklarını ifade eder ve İsrail Siyonist hükümetinin Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te uyguladığı soykırımı kınarlar.

Son yıllarda, bölgesel yağma savaşının bir parçası olarak, Siyonist hükümet Filistin topraklarını işgal etmeye, yerleşimcilerini yerleştirmeye, camileri kirletmeye, ırkçı katliamlar gerçekleştirmeye, bebekler ve çocuklar da dahil olmak üzere binlerce kişiyi tutuklamaya ve işkence etmeye, İsrail hükümeti tarafından kuşatılmış ve askeri olarak kontrol edilen bir bölge olan Hamas yönetimindeki Gazze halkına yönelik saldırganlığını yoğunlaştırmaya devam etti.

Ancak baskının olduğu yerde direniş de vardır.  Bu nedenle Filistin direnişi, 7 Ekim’de hayati askeri merkezleri vurarak, 1200’den fazla İsraillinin ölümüne neden olarak ve 200’den fazla askeri ve sivil rehine alarak güçlü bir askeri eylemi dikkatle hazırladı ve geliştirdi.  Bu eylem anti-emperyalist mücadelenin bir parçasıdır ve emperyalist ve gerici cepheye ağır bir darbe indirmiştir.

Siyonist ordu, sadece 365 km2’lik bir alanda iki milyondan fazla Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni işgal etmek üzere yüz binlerce yedek askerini seferber etti; çünkü onlara göre “onlar hayvandır” ve “onlara öyle davranılmalıdır”.

Gıda, su ve enerjiye yönelik suç teşkil eden bir abluka uyguladılar, ardından korkakça bombaladılar, altı binden fazla çocuğu ve dört binden fazla kadını öldürdüler, okullara, hastanelere, camilere, mülteci merkezlerine ve yıkıntılara saldırdılar, hastanelerdeki bebekleri bile öldürmeye devam ederek kara işgalini başlattılar.

Çeşitli örgütler ve milislerinden oluşan sağlam Filistin direnişi, Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te tünel savaşları ve sokak savaşlarıyla hız kesmeden devam etti ve İsrail rakamlarına göre, Siyonist ordunun generalleri de dahil olmak üzere yüzden fazla asker yok edildi. Ayrıca, Lübnan’daki Hizbullah gerilla örgütü kuzey cephesine saldırmakta ve Suriye, Irak ve Yemen’deki diğer milisler Kuzey Amerika emperyalizminin üslerine saldırmaktadır.

Beş kıtadaki muazzam halk hareketleri ve diğer eylemler aracılığıyla dünya halklarının dayanışması çok büyük olmuş ve Filistin davası lehine küresel bir kamuoyu yaratmıştır. Küresel destek ve dayanışma elzemdir ve bir dünya savaşını önlemek için gerekli olan anti-emperyalist mücadelenin bir parçası olarak bunu teşvik etmeye devam etmeliyiz.

Filistin direnişi ile İsrail hükümeti arasında rehinelerin esirlerle takas edilmesi ve insani yardıma izin verilmesi için varılan ateşkes, Filistin direnişinin ve dünya halklarının bir başarısıdır ve Netanyahu hükümetini ve onun ateşkes değil Gazze’nin, Hamas’ın ve tüm direnişin yok edilmesini isteyen uşaklarını durdurmuştur. İsrail ateşkesi sona erdirdiğinde, katliamların devam etmesi sadece imha planının hala devam ettiğini ve geriye kalan tek şeyin direnişi sürdürmek ve onunla dayanışma göstermek olduğunu göstermektedir. İki buçuk ay süren korkunç cinayetlerin ardından, şu anda sekiz bini çocuk ve bebek olmak üzere yirmi bin kişi öldürülmüş durumda.

İsrail Siyonist hükümetinin soykırım eylemi, Filistin topraklarını işgal ettiği, nüfusunu sürdüğü ve İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin faşist uygulamalarının aynısını uyguladığı 75 yıllık saldırganlık savaşının bir parçasıdır. 1967’den bu yana Gazze, Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Golan Tepeleri’ni işgal ederek yüz binlerce Filistinliyi sürmüş, bu topraklar BM ve uluslararası toplum tarafından “işgal altındaki topraklar” olarak tanınmıştır.

Bugün Ortadoğu’daki katliam savaşı bir kez daha aynı sahte suçlamalarla ve aynı gerçek amaçlarla körüklenmektedir: emperyalist toprak hakimiyetini genişletmek, bölgeyi kontrol etmek ve bölgenin zengin enerji yataklarını ele geçirmek.

Biden ve Dışişleri Bakanı’nın da yinelediği gibi, ABD’nin gerileyen hegemonik emperyalizminin desteği, İran’a saldırıdan ve Ukrayna’daki savaşa eklenen bölgedeki savaşın genelleştirilmesinden söz etmekten çekinmeyen İsrail Siyonizmini beslemekte gecikmedi. Bir yanda Avrupa Birliği, İngiltere, Japonya ve diğerleriyle birlikte ABD, diğer yanda ise Rusya, İran ve diğerleriyle birlikte Çin, kapitalist sistemi etkileyen derin ekonomik krizin ortasında dünya hegemonyası için mücadele eden başlıca rakipleri olan III. Dünya Savaşı’na doğru yeni ve ciddi bir adım anlamına gelecektir.

İşgal sona erdirilmeden ve Filistin halkının hakları tanınmadan barış olamaz. Kalıcı barış ancak komünist topluma giden yolda sosyalist devrimle sağlanabilir.

YAŞASIN FİLİSTİN HALKININ HAKLI ULUSAL KURTULUŞ MÜCADELESİ!

FİLİSTİN HALKINA YÖNELİK SOYKIRIMI DURDURUN!

YAŞASIN ULUSLARARASI DAYANIŞMA!

 

Aralık 2023

Kolombiya Komünist Partisi – Maoist

Meksika Komünist Partisi

Peru Komünist Partisi

Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist

Englısh: https://www.tkpml.com/long-live-the-struggle-of-the-palestinian-people/?swcfpc=1

Spanısh: https://www.tkpml.com/viva-la-lucha-del-pueblo-palestino-abajo-la-politica-genocida-del-gobierno-sionista-de-israel/?swcfpc=1