Armenak Bakır

Ölümsüzleştiği tarih: 13 Mayıs 1980

Kör gecenin kahpe karanlığında

Vurdular Orhan’ı, Karakoçan’da

Silahı elinde kanlar içinde

Vurdular Orhan’ı, Karakoçan’da

Ağlamadık Orhan senin ardından

Öcün alacağız patron-ağadan

Ya hep ölür ya da kurtulacağız

Vazgeçmeyeceğiz biz bu kavgadan

Diyar diyar bucak bucak sordular

Onu bulmak için kafa yordular

Yolunun üstüne pusu kurdular

Vurdular Orhan’ı, Karakoçan’da

Yoldaşımız Orhan halk için öldü

Halk için severek canını verdi

Kanı kurumadan bin Orhan doğdu

Vurdular Orhan’ı, Karakoçan’da

(Armenak (Orhan) Bakır katledildikten sonra yoldaşları ve halk arasında söylenen bir marş)

Ermeni milliyetine mensup 1953 doğumlu olan Armenak Bakır, 13 Mayıs 1980’de Elazığ Karakoçan’da polisle girdiği silahlı çatışmada ölümsüzleşti.

TKP-ML üyesi ve kadrolarındandı. Armenak Bakır; bir eylem için gittiği İzmir’de yine polisle çatışarak düşmanın eline geçmişti. Ağır işkenceler sonunda Buca Hapishanesi’ne götürüldü. Hapishanede kaldığı iki yıl boyunca da kararlılığını, azmini, partiye ve devrime olan inancını asla yitirmedi.

Böylesine değerli bir komünisti zindanlarda bırakmamaya karar veren TKP-ML TİKKO gerillaları, diş çektirme bahanesiyle jandarma denetiminde hastaneye götürülen Armenak Bakır’ı başarılı bir şekilde hastaneden kaçırdı.

Yoldaşları tarafından kaçırılışı sırasında ellerinin zincirle kelepçelenmiş olmasına karşın jandarmalardan birisinin silahını kaparak etkisiz hale getirmesi Armenak Bakır’ın en zor anda bile eylemci duyarlılığı ve ısrarcılığına küçük bir örnektir.

Firardan sonra partinin çeşitli alanlarında ve çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. Büyük yankı uyandıran firar eyleminde fazlaca teşhir olmasından kaynaklı bölgeden ayrılarak T. Kürdistanı’nda faaliyete başladı.

İdam cezasıyla her yerde aranırken 13 Mayıs 1980’de İbrahim Kaypakkaya’nın ölüm yıldönümünde parti kararı gereği cezalandırılması gereken bir polis komiserini cezalandırmak için gittiği Elazığ’ın Karakoçan kazasında köyden dönüşte kurulan pusuda polisle girdiği çatışmada silah elde toprağa düştü.