Emel Kılınç

Emel Kılınç

Ölümsüzleştiği tarih: 15 Mayıs 2003

Emel Kılınç yoldaş 1979 Dersim Ovacık doğumludur. Genç yaşlarda devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle tanıştı. İlk ve Ortaokulu Ovacık’ta, Lise’yi Erzincan Hemşirelik Okulu’nda okudu.

Emel Kılınç yoldaş, devrimci faaliyetlerinden dolayı lise öğrenimi sırasında tutuklanarak Erzurum Kapalı Hapishanesi’nde kısa bir süre kaldı. Okulunu Ankara’da bitirmek zorunda kaldı.

Devrimci mücadelesini daha aktif sürdürmek için 2000 yılının yaz aylarında TİKKO’ya katıldı.

15 Mayıs 2003 tarihinde Tokat’ın Almus ilçesinde çıkan çatışmada ölümsüzleşti.

Parti ismi “Süheyla” olan Emel Kılınç yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı TİKKO Savaşçısıydı.

 

 

Emel Kılınç yodaş, Dilek Polat yoldaşla birlikte

Emel Kılınç yoldaş, Nurşen Aslan ve Mehtap Kara yoldaşlarla birlikte

****

Devrimci, ilerici basında Emel Kılınç yoldaş ile ilgili çıkan haber ve makaleler

Özgür Gelecek Gazetesi, 5-18 Ocak 2001 tarihli sayısından: “Tüm dostlara ve yoldaşlara buradan merhaba diyorum. Yoldaşlar söylenmesi gereken birçok şeyi söylediler. Bu anlamda faşist diktatörlük bize her alanda saldırıyor. Biz de her alanda buna karşılık vereceğiz, sonuna kadar savaşacak ve direne direne kazanacağız. Bunlar üzerine çok fazla şey söylemek istemiyorum. Ama kısaca ben de buraya yeni gelmiş bir gerilla olarak duygu ve düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Tesadüfi olarak 7 şehidimizin olduğu bir dönemde gelmiştim. Ben Umut İl yoldaşı anlatmak istiyorum. Umut İl yoldaş, gerilla birliğinin sağlıkçısıydı. Ben onun bıraktığı sağlıkçılık görevini üstlendim. Umut İl yoldaş, görevini son derece iyi yapıyor ve bunu iyi bir propaganda aracı olarak kullanıyormuş. Gerilla birliğine ve gittiği kitle ilişkilerine halk sağlığının ne demek olduğunu iyi bir şekilde anlatmış. Ben Umut İl’in görevi devrettiği yerden onu sürdüreceğim ve onun intikamını alacağız, söz veriyoruz.”

Emel Kılınç yoldaşla ilgili devrimci basında yayınlanan bir makale. Aynı kaynakta, 13 Mayıs 1980’de Elazığ Karakoçan’da ölümsüzleşen Armenak Bakır yoldaşla ilgili bir makale. (Kaynak: İşçi Köylü Gazetesi, Sayı-16, Yıl 4, 2-15 Mayıs 2008)