Ali Ekber Batasul

Ali Ekber Batasul

Ölümsüzleştiği tarih: 4 Şubat 1993

Ali Ekber Batasul, Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Aslanyurdu köyünde 1973 yılında dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okuyan Ali Ekber Batasul maddi olanakları iyi olan bir ailenin çocuğuydu.

Mütevazi bir yaşamı vardı. Köy halkı tarafından çok sevilen Ali Ekber Batasul’un TİKKO saflarına katılmasında İstanbul’da TKP-ML’ye yönelik olarak yapılan operasyonda esir düşenve 96 ölüm oruçlarından sonra tedavisi faşist devlet tarafından engellenerek katledilen Polat İyit çok etkili olmuştur.

12 Mayıs 1992 yılında Dersim’in Mazgirt ilçesinde cezalandırılan bir işbirlikçinin yüzünden sürdürülen operasyonda 2 militanın (Gürsel Çelebi ve Gülseren Ağgül) ölümsüzleşmesiyle Ali Ekber’lerin evi gece yarısı basılır. Evi ve işyerlerini arayan ve bir şey elde edemeyen düşman güçleri, Ali Ekber ve abisini gözaltına alır.

Bu olaydan kısa bir süre sonra Ali Ekber Batasul askerlik belgesini alması için köyün karakoluna gençlerle birlikte çağrılır. Gidip çağrı pusulasını herkes gibi alır. Fakat “askerlik yapmayacağım” diyerek kağıdı yırtarak Halk Ordusu saflarına katılır.

Ali Ekber Batasul yoldaş, 4 Şubat 1993 tarihinde, partimizin savaş tarihine Yel Dağı Ölümsüzleri olarak geçen zorlu kış şartlarında yoldaşları, Zeki Peker, Erkan Fener, Ali Demirdağ, Barbara Anna Kistler  ve Ali İhsan Yalçın‘la birlikte ölümsüzleşti.

Parti adı Orhan olan Ali Ekber Batasul yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı TİKKO Savaşçısıydı.

******

Yel Dağı Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale

“PÜLÜMÜR ŞEHİTLERİ VE BARBARA KİSTLER’İN ANISINA”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 87, Şubat 1994