Ali Ekber Batasul

Ali Ekber Batasul

Ölümsüzleştiği tarih: 4 Şubat 1993

Ali Ekber Batasul, Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Aslanyurdu köyünde 1973 yılında dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okuyan Ali Ekber Batasul maddi olanakları iyi olan bir ailenin çocuğuydu.

Mütevazi bir yaşamı vardı. Köy halkı tarafından çok sevilen Ali Ekber Batasul’un TİKKO saflarına katılmasında İstanbul’da TKP-ML’ye yönelik olarak yapılan operasyonda yakalanan ve 96 ölüm oruçlarından sonra tedavisi faşist devlet tarafından engellenerek katledilen Polat İyit çok etkili olmuştur.

12 Mayıs 1992 yılında Dersim’in Mazgirt ilçesinde cezalandırılan bir işbirlikçinin yüzünden sürdürülen operasyonda 2 militanın (Gürsel Çelebi ve Gülseren Ağgül) ölümsüzleşmesiyle Ali Ekber’lerin evi gece yarısı basılır. Evi ve işyerlerini arayan ve bir şey elde edemeyen düşman güçleri, Ali Ekber ve abisini gözaltına alır.

Bu olaydan kısa bir süre sonra Ali Ekber Batasul askerlik belgesini alması için köyün karakoluna gençlerle birlikte çağrılır. Gidip çağrı pusulasını herkes gibi alır. Fakat “askerlik yapmayacağım” diyerek kağıdı yırtarak Halk Ordusu saflarına katılır.

1993 yılının ocak ayının sonlarında TKP-ML TİKKO II. Mıntıka Birliği’nin üslenme alanının deşifre olması ve düşmanın hava taarruzuna maruz kalmaları üzerine yer değiştirmek zorunda kalan 50 kişilik gerilla birliği Yel Dağı’nda bir destan yarattı.

Gerilla Birliği’nin önünde iki seçenek vardı: Ya düşmanın üslendiği ovaya inerek imha olmak ya da Munzur’u aşmak. Gerilla Birliği Munzur dağını aşmaya karar verir.

Gerilla birliği zorlu kış şartlarında hareket etmesi nedeniyle kayıplar vermeye başlar.

İlk olarak 21 Ocak’ta Zeki Peker yürüyemeyeceğini söyleyerek “yoldaşlar beni bırakın, benim kavgam buraya kadar, benden yoldaşlara ve kavgamıza selam söyleyin” dedi. Ve ölümsüzleşti.

Ve yürüyüş devam etti.

22 Ocak’ta Erkan Fener ve Ali Demirdağ yoldaşlar ölümsüzleşti. Gerilla birliğinin yürüyüşünü tamamladıktan sonra 4 Şubat’ta Ali Ekber Batasul, 7 Şubat’ta Barbara Anna Kirstler,  ve 10 Şubat’ta Ali İhsan Yalçın köye ulaştıktan sonraki günlerde zatürreden kaynaklı ölümsüzleşirler.

Parti adı Orhan olan Ali Ekber Batasul yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı TİKKO Savaşçısıydı.