Ali Uçar

Ali Uçar

Ölümsüzleştiği tarih: 6 Nisan 1983

Ali Uçar yoldaş Dersim Ovacık Güney Konak (Çakperi) köyünde 1959 yılında doğdu. Zorluklar içinde büyüdü. Ekonomik zorluklar nedeniyle göç ettikleri İstanbul’da küçük yaşlardan itibaren çalışmaya başlamış, burada devrimci düşüncelere sempati duymuştur.

Ali Uçar yoldaş 1976 yılında TKP-ML ile örgütsel ilişki kurdu ve hızla gelişerek aktif görevler almaya başladı. Özellikle askeri eylemlerde görev aldı. O dönem birlikte faaliyet yürüttüğü Cemil Oka, Selahattin Doğan ve Ali Yılmaz’la birlikte birçok kamulaştırma eylemine imza attı.

Ali Uçar yoldaş 1977-78 yıllarında İstanbul Askeri Komitesi’nde yeralmış; 1978 yılında 1. Konferans’ın ardından Parti Üyesi olmuştur.

1. Konferans’tan sonra iki ayrı Bölge Komitesinde görev yaptı. 1979 yılında Doğu Anadolu Bölgesi Alt Bölge Komitesi’nde görevlendirilerek bölgede aktif faaliyet yürüten Ali Uçar, Elazığ şehir merkezinde halk düşmanı Musa Osman’ın ve Dersim Çemişgezek’te MHP’li Yaşat Uytu’nun cezalandırılmasında görev aldı.

1982 Kasım ayında İstanbul ve çevre illerine askeri komutan olarak atandı. Bu, cunta sonrası oluşturulan ilk askeri komisyondu. Cunta koşullarında askeri eylemler ile kurtuluşun yolunu gösteriyordu. Son olarak görev yaptığı dönemlerde İstanbul Bakırköy-İncirli’de bir evi boşaltmaya giden Ali Uçar, düşmanın kurduğu pusuya düştü.

Bu çatışma sırasında 6 Nisan 1983’te ölümsüzleşti.

Ali Uçar yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi ve TİKKO Komutanıydı.

****

Ali Uçar yoldaş hakkında basında çıkar haber, yorum ve makale:

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

****

“Demokratik Halk Devrimi ve Sınıfsız toplum yaratma mücadelemizde Şehit düşen Yoldaşlarımızı anıyoruz!” Ali Uçar yoldaş hakkında kısa bir makale (aynı sayfada İsmail Hanoğlu yoldaş hakkında kısa bir değerlendirme): İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 55, Nisan 1984, Sayfa: 24

 

Ali Uçar yoldaşında olduğu bir afiş; “NİSAN-MAYIS AYI ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ!, Kızıl Kanları Yerde Kalmayacaktır!”, isci-koylu-kurtulusu-sayi-64-Nisan-Mayis-1985_Sayfa 15