Selahattin Doğan

Selahattin Doğan

Ölümsüzleştiği tarih: 2 Şubat 1978

1954 yılında Sinop Erfelek’e bağlı Sarıboğa köyünde dünyaya gelen Selahattin Doğan yoldaş, yoksulluktan dolayı ancak ilkokulu bitirebildi. İstanbul’da çeşitli inşaatlarda ve fabrikalarda işçilik yaptı.

O dönemde İbrahim Kaypakkaya’nın düşünceleriyle tanışarak TKP-ML saflarında mücadeleye katıldı. İşçi sınıfı içinde mücadele yürüttü. Kısa sürede siyasal olarak yetkinleşerek Parti Üyesi oldu. İstanbul bölgesinde faaliyet yürüten Selahattin Doğan, o dönemde birçok askeri eyleme imza atmıştır.

Selahattin Doğan, Süleyman Cihan ile randevu için İstanbul Bahçelievler ilçesinde Haznedar semtine gider. O saatlerde o bölgede başka bir devrimci örgüt banka kamulaştırma eylemi yapmıştır. Bu eylemden haberi olmayan Selahattin Doğan, aniden çevrenin polislerce kuşatıldığını ve arama yapıldığını fark eder ve hemen oradan uzaklaşmaya çalışır.

Durumu fark eden polis, arkasından ateş açar. Çıkan çatışmada Selahattin Doğan bacağından yaralanır. Yaralı bir şekilde 5 Ocak 1978’de düşmana tutsak düşer. Ondan bilgi almak için her yola başvuran faşizm, İbrahim Kaypakkaya‘dan devralınan “ser verip sır vermeme” tavrı karşısında yenik düşer.

Denedikleri tüm işkence yöntemlerine rağmen hiçbir şey elde edemeyen işkenceciler onu 2 Şubat 1978’de katleder.

Selahattin Doğan yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi ve TİKKO Savaşçısıydı.

 

****

Selahattin Doğan yoldaşla ilgil basında çıkan haber, yorum ve makale:

Selahattin Doğan-isci-koylu-kurtulusu-sayi-8-Nisan-1980_Sayfa 4

*****

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

*****

“Selahattin Doğan Yoldaşı Ölümünün 6. Yıldönümünde Saygıyla Anıyoruz”, Sehattin Doğan yoldaşın ölümsüzlüğünün 6. yıldönümünde bir ilan; ikk-sayı-53_Şubat 1984, Sayfa 35
Selahattin Doğan yoldaş hakkında kısa bir haber; “ŞUBAT AYI ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ”, ikk-sayı-62_Subat-1985- Sayfa 16, (Aynı küpür içinde Yunus Koç yoldaş hakkında kısa bir bilgi.)

Selahattin Doğan yoldaş yaralı olarak tutsak düştüğünde.

 

Selahattin Doğan yoldaşın işkencede katledildiği bilgisinin yer aldığı bir haber küpürü (Özgürlük – Sayı 07 – 14 Temmuz 1980)

Selahattin Doğan yoldaşın ölümsüzleşmesinden sonra yapılan bir yazılama.

“SELAHATTİN’LER ÖLMEZ. TKP/ML TİKKO 2 Şubat 1978”

İsmail Hanoğlu yoldaş Selahattin Doğan yoldaşın cenaze töreninde