Mehmet Zeki Şerit

Mehmet Zeki Şerit

Ölümsüzleştiği  tarih: 24 Kasım 1977

Mehmet Zeki Şerit yoldaş Kayseri Uzunyayla’da bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Öğrencilik yıllarında devrimci düşüncelere sempati duydu. 1968-71 yıllarında üniversite öğrencilerinin akademik demokratik mücadelesinde yer aldı. 12 Mart faşist darbesiyle birlikte artan baskı, arama ve operasyonlara rağmen hiçbir karamsarlık göstermeyen Mehmet Zeki Şerit’in kaldığı ev ihbar sonucu polis tarafından sarıldı.

Burada son mermisine kadar direndi. Dışarıya attığı boş konserve kutularını bomba sanıp kaçan polisler ancak 5,5 saat sonra kendisini yakalayabildiler. İşkence tezgahlarında komünist bir tavır takınamayan Mehmet Zeki Şerit, bu hatasını daha sonra mahkeme ve zindan koşullarında düzeltti. Müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

Mücadelesini hapishanede de sürdürerek 1977 yılının mart ayında Ankara Ulucanlar Hapishanesi duvarlarına “O duvar duvarınız, vız gelir bize vız” yazarak firar etti.

O dönemde TKP-ML’yi tasfiyeye yönelen Koordinasyon Komitesi’ne karşı amansız bir mücadele yürüttü. Hapishaneden firar etmesinin üzerinden çok fazla zaman geçmemişti ki İstanbul Altıyol’da kaldığı ev 23 Ekim’i 24’e bağlayan gece, başlarında faşist Uğur Gür ve Mete Altan’ın bulunduğu düşman güçlerince sarıldı. “Teslim ol” çağrılarına silahıyla karşılık veren Mehmet Zeki Şerit, burada süren çatışmada yaralı olarak tutsak düştü.

Kaldırıldığı hastanede bir ay işkence gördü. Önceki hatalarından ders çıkararak işkencecilerle dişe diş mücadele etti. Düşman onu tanımasına rağmen üzerinde çıkan kimliği sonuna kadar savundu. Hatta kendisiyle yüzleştirilen babasını bile tanımayarak “Yaşasın devrim”, “Gerillalar ölmez” sloganlarını haykırdı.

Mehmet Zeki’den istediğini elde edemeyen devlet, onu 24 Kasım 1977’de işkencede katletti.

Mehmet Zeki Şerit yoldaş, ölümsüzleştiğinde  TKP-ML üyesi ve TİKKO savaşçısıydı.

****

Mehmet Zeki Şerit yoldaşla ilgili basonda çıkan haber, yorum ve makale:

14 Mart 1977 Türkiye Gazetesi

Zeki Şerit (En Azılısı)

 

Mehmet Zeki Serit ve Zülfikar Uralçin yoldaşla ilgili İKK Sayı: 1 Aralık 1979 Sayfa 2’de çıkan bir yazı

İşçi Köylü Kurtuluşu, Sayı:7, Nisan 1980, sayfa: 4 (Mehmet Zeki Şerit yoldaşla ilgili eylem haberleri)