Mehmet Zeki Şerit

Ölümsüzleştiği  tarih: 24 Kasım 1977

Cellatlar can isterler

Diren Zeki yoldaş diren

Susamışlar kan isterler

Diren Zeki yoldaş diren

İşkenceler, falakalar

Tel örgüler, parmaklıklar

Korkutamaz bizi bunlar

Diren Zeki yoldaş diren

Emekçiyim nedir bunlar

İnsan kanı içer onlar

Yıldıramaz bizi bunlar

Diren Mehmet yoldaş diren

(Mehmet Zeki Şerit ölümsüzleştikten sonra yoldaşları ve halk arasında söylenen bir marş.)

Kayseri Uzunyayla’da bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Zeki Şerit, Çerkez milliyetine mensuptur. Öğrencilik yıllarında devrimci düşüncelere sempati duydu. 1968-71 yıllarında üniversite öğrencilerinin akademik demokratik mücadelesinde yer aldı. 12 Mart faşist darbesiyle birlikte artan baskı, arama ve operasyonlara rağmen hiçbir karamsarlık göstermeyen Mehmet Zeki Şerit’in kaldığı ev ihbar sonucu polis tarafından sarıldı.

Burada son mermisine kadar direndi. Dışarıya attığı boş konserve kutularını bomba sanıp kaçan polisler ancak 5,5 saat sonra kendisini yakalayabildiler. İşkence tezgahlarında komünist bir tavır takınamayan Mehmet Zeki Şerit, bu hatasını daha sonra mahkeme ve zindan koşullarında düzeltti. Müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

Mücadelesini hapishanede de sürdürerek 1977 yılının mart ayında Ankara Ulucanlar Hapishanesi duvarlarına “O duvar duvarınız, vız gelir bize vız” yazarak firar etti.

O dönemde TKP-ML’yi tasfiyeye yönelen Koordinasyon Komitesi’ne karşı amansız bir mücadele yürüttü. Hapishaneden çıkmasının üzerinden çok fazla zaman geçmemişti ki İstanbul Altıyol’da kaldığı ev 23 Ekim’i 24’e bağlayan gece, başlarında Uğur Gür ve Mete Altan’ın bulunduğu düşman güçlerince sarıldı. “Teslim ol” çağrılarına silahıyla karşılık veren Mehmet Zeki Şerit, burada süren çatışmada yaralı olarak tutsak düştü.

Kaldırıldığı hastanede bir ay işkence gördü. Önceki hatalarından ders çıkararak işkencecilerle dişe diş mücadele etti. Düşman onu tanımasına rağmen üzerinde çıkan kimliği sonuna kadar savundu. Hatta kendisiyle yüzleştirilen babasını bile tanımayarak “Yaşasın devrim”, “Gerillalar ölmez” sloganlarını haykırdı.

Mehmet Zeki’den istediğini elde edemeyen devlet, onu 24 Kasım 1977’de işkencede katletti.

Mehmet yoldaş, ölümsüzleştiğinde  TKP-ML üyesi ve TİKKO savaşçısıydı.