Mehmet Zeki Şerit

Mehmet Zeki Şerit

Ölümsüzleştiği  tarih: 24 Kasım 1977

Mehmet Zeki Şerit yoldaş Kayseri Uzunyayla’da bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Öğrencilik yıllarında devrimci düşüncelere sempati duydu. 1968-71 yıllarında üniversite öğrencilerinin akademik demokratik mücadelesinde yer aldı. 12 Mart faşist darbesiyle birlikte artan baskı, arama ve operasyonlara rağmen hiçbir karamsarlık göstermeyen Mehmet Zeki Şerit’in kaldığı ev ihbar sonucu polis tarafından sarıldı.

Burada son mermisine kadar direndi. Dışarıya attığı boş konserve kutularını bomba sanıp kaçan polisler ancak 5,5 saat sonra kendisini yakalayabildiler. İşkence tezgahlarında komünist bir tavır takınamayan Mehmet Zeki Şerit, bu hatasını daha sonra mahkeme ve zindan koşullarında düzeltti. Müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

Mücadelesini hapishanede de sürdürerek 1977 yılının mart ayında Ankara Ulucanlar Hapishanesi duvarlarına “O duvar duvarınız, vız gelir bize vız” yazarak firar etti.

O dönemde TKP-ML’yi tasfiyeye yönelen Koordinasyon Komitesi’ne karşı amansız bir mücadele yürüttü. Hapishaneden firar etmesinin üzerinden çok fazla zaman geçmemişti ki İstanbul Altıyol’da kaldığı ev 23 Ekim’i 24’e bağlayan gece, başlarında faşist Uğur Gür ve Mete Altan’ın bulunduğu düşman güçlerince sarıldı. “Teslim ol” çağrılarına silahıyla karşılık veren Mehmet Zeki Şerit, burada süren çatışmada yaralı olarak tutsak düştü.

Kaldırıldığı hastanede bir ay işkence gördü. Önceki hatalarından ders çıkararak işkencecilerle dişe diş mücadele etti. Düşman onu tanımasına rağmen üzerinde çıkan kimliği sonuna kadar savundu. Hatta kendisiyle yüzleştirilen babasını bile tanımayarak “Yaşasın devrim”, “Gerillalar ölmez” sloganlarını haykırdı.

Mehmet Zeki’den istediğini elde edemeyen devlet, onu 24 Kasım 1977’de işkencede katletti.

Mehmet Zeki Şerit yoldaş, ölümsüzleştiğinde  TKP-ML üyesi ve TİKKO savaşçısıydı.

BELGELER:

Mehmet Zeki Şerit yoldaşın TKP-ML TİKKO davasında tutuklandıktan sonra sorgusunun eksikli duruşma tutanakları (1974-TÜSTAV Arşivi)

Mehmet Zeki Şerit yoldaşın TKP-ML TİKKO davasında tutuklandıktan sonra sorgusunun eksikli duruşma tutanakları (1974-TÜSTAV Arşivi) İNDİRMEK VE OKUMAK İÇİN GÖRSELİN ÜZERİNİ TIKLAYIN

****

Aralarında Mehmet Zeki Şerit yoldaşında bulunduğu TKP-ML TİKKO davası tutsakları hakkında “Hapishanede İsyan” gerekçesiyle 1 Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’nın 974-1158 Esas ve 974-56 Karar sayılı iddianamesi

Aralarında Mehmet Zeki Şerit yoldaşında bulunduğu TKP-ML TİKKO davası tutsakları hakkında “Hapishanede İsyan” gerekçesiyle 1 Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’nın 974-1158 Esas ve 974-56 Karar sayılı iddianamesi (İNDİRMEK VE OKUMAK İÇİN GÖRSELİN ÜZERİNİ TIKLAYIN)

*****

Aralarında Mehmet Zeki Şerit yoldaşında olduğu TKP-ML TİKKO davası tutsaklarının 1.Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülen askeri cezaevinde isyan davasının duruşma tutanakları

Aralarında M.Zeki Şerit yoldaşında olduğu TKP-ML TİKKO davası tutsaklarının 1.Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesinde görülen askeri cezaevinde isyan davasının duruşma tutanakları (İNDİRMEK VE OKUMAK İÇİN GÖRSELİN ÜZERİNİ TIKLAYIN)

*****

Aralarında Mehmet Zeki Şerit yoldaşında olduğu TKP-ML TİKKO davası tutsaklarının 1 Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin cezaevinde isyan gerekçesiyle verdiği mahkumiyet kararı

Aralarında Mehmet Zeki Şerit yoldaşında olduğu TKP-ML TİKKO davası tutsaklarının 1 Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin cezaevinde isyan gerekçesiyle verdiği mahkumiyet kararı (İNDİRMEK VE OKUMAK İÇİN GÖRSELİN ÜZERİNİ TIKLAYIN)

****

Mehmet Zeki Şerit yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Mehmet Zeki Şerit yoldaşın ölümsüzlüğünün 1. yıldönümünde yayınlanan İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, [NOS], Kasım 1978

Mehmet Zeki Serit ve Zülfikar Uralçin yoldaşla ilgili İKK Sayı: 1 Aralık 1979 Sayfa 2’de çıkan bir yazı

*****

İşçi Köylü Kurtuluşu, Sayı:7, Nisan 1980, sayfa: 4 (Mehmet Zeki Şerit yoldaşla ilgili eylem haberleri)

*****

Mehmet Zeki Şerit yoldaş hakkında; ikk-sayı-37_Ocak-1982-Türkiye Baskısı_Sayfa-22 
Mehmet Zeki Şerit yoldaş hakkında; ikk-sayı-37_Ocak-1982-Türkiye Baskısı, Sayfa 23_

*******

Mehmet Zeki Şerit yoldaş hakkında bir haber; Isci-Koylu-Kurtulusu-Sayı 45, Sayfa 7 (Aynı sayfada, devrimci İSMAİL GÖKHAN EDGE ve Halil İbrahim Kater yoldaş hakkında kısa bilgiler)

*****

Mehmet Zeki Şerit yoldaşın ölüm yıldönümü vesilesiyle askeri cezaevinde yazılıp oynanan ve İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 44, Ekim 1982 ile İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 45, Kasım 1982 sayılarında yayınlanan bir tiyatro oyunu metni

*****

“Demokratik Halk Devrimi ve Sınıfsız toplum yaratma mücadelemizde Şehit Düşen Yoldaşlarımızı Anıyoruz!

MEHMET ZEKİ ŞERİT YOLDAŞIN ANISINA”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 50, Kasım 1983, Sayfa 11 ve 24

*****

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

*****

Mehmet Zeki Şerit yoldaşın katledilmesinde rol oynayan Muhsin Bodur adlı faşistin cezalandırılmasına dair bildiri; ikk-sayı-91_Haziran-1990, Sayfa 35

*****

Burjuva basında Mehmet Zeki Şerit yoldaşın 13 Mart 1977’de Ankara Merkez Hapishanesi’nden “O DUVAR, DUVARINIZ, VIZ GELİR BİZE VIZ” yazarak firar ettikten sonra yayınlanan haber küpürleri:

“En Azılısı”, Mehmet Zeki Şerit yoldaşın tutsak düştüğünde polis tarafından çekilen ve 13 Mart 1997’de Ankara Merkez Hapishanesi’nden “O DUVAR, DUVARINIZ, VIZ GELİR BİZE VIZ” yazarak firar ettikten sonra burjuva medyaya servis edilen fotografının kullanıldığı bir haber küpürü (13 Mart 1977 sonrası)

 

“5 Anarşist firar etti”, Mehmet Zeki Şerit yoldaşın, 13 Mart 1997’de Ankara Merkez Hapishanesi’nden “O DUVAR, DUVARINIZ, VIZ GELİR BİZE VIZ” yazarak firar ettikten sonra burjuva medyada çıkan bir haber küpürü (14 Mart 1977 Türkiye Gazetesi)
Mehmet Zeki Şerit yoldaşla ilgili bir afiş