Selahattin Doğan

Selahattin Doğan

Ölümsüzleştiği tarih: 2 Şubat 1978

1954 yılında Sinop Erfelek’e bağlı Sarıboğa köyünde dünyaya gelen Selahattin Doğan yoldaş, yoksulluktan dolayı ancak ilkokulu bitirebildi. İstanbul’da çeşitli inşaatlarda ve fabrikalarda işçilik yaptı.

O dönemde İbrahim Kaypakkaya’nın düşünceleriyle tanışarak TKP-ML saflarında mücadeleye katıldı. İşçi sınıfı içinde mücadele yürüttü. Kısa sürede siyasal olarak yetkinleşerek Parti Üyesi oldu. İstanbul bölgesinde faaliyet yürüten Selahattin Doğan, o dönemde birçok askeri eyleme imza atmıştır.

Selahattin Doğan, Süleyman Cihan ile randevu için İstanbul Bahçelievler ilçesinde Haznedar semtine gider. O saatlerde o bölgede başka bir devrimci örgüt banka kamulaştırma eylemi yapmıştır. Bu eylemden haberi olmayan Selahattin Doğan, aniden çevrenin polislerce kuşatıldığını ve arama yapıldığını fark eder ve hemen oradan uzaklaşmaya çalışır.

Durumu fark eden polis, arkasından ateş açar. Çıkan çatışmada Selahattin Doğan bacağından yaralanır. Yaralı bir şekilde 5 Ocak 1978’de düşmana tutsak düşer. Ondan bilgi almak için her yola başvuran faşizm, İbrahim’den devralınan “ser verip sır vermeme” tavrı karşısında yenik düşer.

Denedikleri tüm işkence yöntemlerine rağmen hiçbir şey elde edemeyen işkenceciler onu 2 Şubat 1978’de katleder.

Selahattin Doğan yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi ve TİKKO Savavaşçısıydı.

 

Selahattin Doğan yoldaş yaralı olarak tutsak düştüğünde.