Bülent Ertürk

Bülent Ertürk

Ölümsüzleştiği tarih: 21 Mayıs 2003

Bülent Ertürk yoldaş: 1975 yılı Sivas’ın İmranlı ilçesi Kabaktepeler köyü doğumludur. Kürt ulusuna ve Alevi inancına sahip yoksul bir ailenin çocuğudur. Çocukluğu ve gençliği yoksulluk içinde geçtiğinden başta inşaatlar olmak üzere bulduğu her işte çalışmıştır. Çevresinin etkisiyle devrimci düşüncelerle tanışmıştır ve partimizin taraftarı olmuştur.

TKP-ML taraftarıyken partimizin 1999 yılında Çankırı Valisi Ayhan Çevik’e yönelik eyleminin ardından düşman tarafından tutuklanarak Eskişehir tabutluğuna götürülen Bülent Ertürk, devletin hücre saldırısına karşı simgeleşen direnişin içinde yer aldı. 65 günlük direnişin ardından eylem zaferle sonuçlandı ve Bülent Ertürk Nevşehir Hapishanesi’ne götürüldü.

19 Aralık katliamında Nevşehir Hapishanesi’nde bulunan Bülent Ertürk, katliam sonrası diğer devrimci tutsaklarla Sincan F Tipi Hapishanesi’ne götürüldü. Kısa bir süre sonra buradan tahliye olan Bülent Ertürk, tahliye olduktan sonra da mücadelesine aralıksız devam eti ve TİKKO saflarına katıldı.

21 Mayıs 2003 tarihinde Giresun Bulancak Bektaş Yaylası’nda Murat Arıcak yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Parti adı “Rıza” olan Bülent Ertürk yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı, TİKKO Savaşçısıydı.

<strong><em>Bülent Ertürk <a href=httpswwwtkpmlcomnursen aslanswcfpc=1>Nurşen Aslan<a> ve <a href=httpswwwtkpmlcommehtap karaswcfpc=1>Mehtap Kara<a> yoldaşlar<em><strong>