FKP: Parti, NPA’yı taktiksel saldırılar gerçekleştirmeye ve ABD-Marcos rejiminin terör savaşını boşa çıkarmaya yönlendiriyor

 Parti, NPA’yı taktiksel saldırılar gerçekleştirmeye ve ABD-Marcos rejiminin terör savaşını boşa çıkarmaya yönlendiriyor

Marco Valbuena | Baş Bilgi Sorumlusu | Filipinler Komünist Partisi

29 Mart 2024

Filipinler Komünist Partisi (FKP) bugün Yeni Halk Ordusu’na (YHO), ABD-Marcos rejimi tarafından yürütülen acımasız kuşatma ve bastırma kampanyasını boşa çıkarmak ve Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin (FSK) kırsaldaki terör saltanatını yıkmak için aktif bir savunma savaşı yürütürken kazanabileceği taktik saldırılar düzenlemesi talimatını verdi.

Parti’nin bu talimatı, Yeni Halk Ordusu’nun 55. yıldönümü vesilesiyle Merkez Komite tarafından bugün yayınlanan bir bildiride yer aldı.

FKP Merkez Komitesine göre, Partinin tüm bölge komiteleri ve YHO komutanlıkları, ABD-Marcos rejimi altında kötüleşen baskıya karşı halkın direnişini güçlendirmek amacıyla geçmişteki hataları düzeltmek için geçen Aralık ayında Merkez Komite tarafından yayınlanan düzeltme hareketi çağrısını memnuniyetle karşılamıştır.

YHO, taktik saldırılar düzenleme direktifini yerine getirirken, geçmişteki hataları düzeltmek ve muhafazakarlık, kayıtsızlık ve kendini kısıtlama sorunlarının iç içe geçmesinden kaynaklanan askeri pasiflik sorununun üstesinden gelmek için askeri ve siyasi inisiyatif almaktadır.

FKP, YHO’nun halk milisleriyle birlikte gerilla güçlerinin ve halkın elindeki taş, pala, bubi tuzağı, tüfek, kara mayını ve halkın yapabileceği her türlü silahı kullanarak mümkün olan her türlü taktik saldırıyı gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.

YHO ve halk milisleri düşmanın keşif birimlerine, çevre savunmasına veya ikmal hatlarına pusu kurabilir, izole karakollarına saldırabilir, silahsızlandırma, keskin nişancılık, yıkım, partizan ve tutuklama operasyonları gerçekleştirebilir, yaptırımlar uygulayabilir, karşıdevrimcilere ve suçlu antisosyal unsurlara adalet uygulayabilir vb.

Bu taktik saldırıları düzenlerken YHO, düşmanın tüfeklerini ve savaş malzemelerini ele geçirmeyi, ikmal ve iletişim hatlarını yok etmeyi, kara, hava ve deniz varlıklarını hareketsiz hale getirmeyi, planlarını bozmayı veya ilerlemesini engellemeyi ve dikkatini YHO’nun esas güçlerinin ana yönünden ve planlarından uzaklaştırmayı hedeflemelidir.

FKP, YHO’nun silahlı kuvvetlerini parça parça imha ederek düşmanı zayıflatan ve gelecekte daha fazla savaşçı toplayabilmemiz ve daha büyük taktik saldırılar düzenleyebilmemiz için silahlarını elinden alan temel taktik saldırılar başlatmaktan yana olduğunun altını çizdi.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/party-directs-npa-to-carry-out-tactical-offensives-frustrate-us-marcos-regimes-war-of-terror/