Hasan Altıntaş

Hasan Altıntaş

Ölümsüzleştiği tarih: 19 Kasım 1990

Hasan Altıntaş yoldaş, Bingöl doğumluydu. Yurtdışında işçi olarak çalışırken Partinin faaliyetlerine aktif olarak katıldı. TKP-ML III. Konferans’ından sonra Türkiye’ye gelerek Adana, Antalya bölgelerinde bir süre görev yaptı.

Bu süreçte Parti Üyeliği için yaptığı başvurusu kabul edilerek TMLGB üst organında görevlendirildi. Hasan Altıntaş, burada bir yılı aşkın çalıştıktan sonra askeri birim içinde görev aldı. İstanbul’da düşmanla girdiği bir çatışmada yaralandı.

Bir görev için gittiği İzmir’de şüphe üzerine gözaltına alındı ancak polis, 15 gün işkence yaptıktan sonra kendisinden hiçbir şey öğrenemeden onu serbest bırakmak zorunda kaldı.

Hasan Altıntaş yoldaş, İstanbul’da da çeşitli askeri eylemler sonucunda  düşman tarafından aranır duruma düşünce Parti kararıyla 1990 baharı sonunda T. Kürdistanı’nda görevlendirildi. 19 Kasım 1990’da düşmanla girilen çatışmada yoldaşları Perihan ÇolakFazlı Kaya ve Süleyman Kor ile birlikte ölümsüzleşti.

Parti ismi “Onur” olan Hasan Altıntaş yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi, TİKKO Savaşçıydı.

******

Hasan Altıntaş yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale

 

Hasan Altıntaş yoldaş hakkında kısa bir haber, ikk-sayı-96_Aralık-1990, sayfa 43 (Haberde yoldaşın ikinci ismi dönemin koşulları nedeniyle hatalı yazılmıştır. ed.)
Hasan Altıntaş yoldaşla ilgili, “ŞEHİTLERİMİZ ONURUMUZDUR
“DERSİM KARTALI” ikk-sayi-99_Mart-1991, sayfa 20