Muharrem Kaya

Muharrem Kaya

Ölümsüzleştiği tarih 24 Ocak 1994

1968 Sivas Divriği doğumlu olan Muharrem Kaya genç yaşında devrimci mücadeleyle tanışır. Kısa sürede TKP-ML saflarında örgütlenir. 1986 yılında TKP-ML bildirisi dağıtırken tutsak düştü. Hapishaneden çıktıktan sonra mücadelesine devam eder.

1989-1990 yılları arasında Tokat’ta faaliyet yürüten Muharrem Kaya, bu faaliyetleri sonucu tutuklanmış 1992 Şubat’ında aralarında Adem Asal‘ında bulunduğu 10 yoldaşıyla Kayseri zindanlarından firar ederek Karadeniz dağları ile buluşmuştur.

3 Ocak 1994’te Nilüfer Atav’ın ölümsüzleşmesinden sonra TKP-ML TİKKO gerilla birliği Yusufeli Karakolu’nu basmaya karar verir. Kamulaştırılan bir minibüsle yola çıktıkları sırasında düşman güçleriyle karşılaşırlar.

24 Ocak 1994 tarihinde Artvin’in Yusufeli ilçesinde T.C. güçleri ile TİKKO gerillaları arasında çatışma çıkar.

Çıkan çatışmadaTKP-ML Üyesi ve TİKKO savaşçısı Muharrem Kaya’yla birlikte TKP-ML ve TİKKO Genel Komutanlık üyesi aynı zamanda Karadeniz Bölge Komutanı olan Erhan Öztürk, TKP-ML Üyesi, Bölge Komutanlığı yedek üyesi ve Bölge Komutan yardımcısı Hasan Özdoğan, TKP-ML Üyesi ve siyasi komiser İhsan Şimşek ölümsüzleşir.

Parti adı “Veli” olan Muharrem Kaya yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesiydi.