Adem Asal

Adem Asal

Ölümsüzleştiği tarih: 9 Ocak 1994

1967 Ardahan Hanak Yamçılı köyü doğumlu demokrat bir ailenin çocuğu olan Adem Asal yoldaş TKP-ML ile 1989-90’lı yıllarda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğrenciyken tanıştı. Kısa zamanda gelişen Adem Asal, akademik demokratik ve korsan eylemlerin sürekli aktif katılımcısı oldu.

1990 yılı Nisan ayında TMLGB’ye yapılan operasyonlarda gözaltına alındı. Bir süre kaldığı hapishane yaşamı onun mücadele azmini daha da artırdı. Ve kaldığı yerden aktif faaliyete devam etti. Irak Kürdistanı’nda yapılan katliamı protesto eyleminde gözaltına alınarak işkenceli sorgulardan geçirildi.

1992 Ocak ayında TKP-ML’ye yönelik operasyonlarda yine gözaltına alındı. “Ser verip sır vermeme” direniş geleneğini sürdürdü. Ve tutuklanarak Kayseri Zindanı’na götürüldü. Bir ay sonra Şubat 1992’de aralarında Muharrem Kaya’nın da bulunduğu 10 yoldaşıyla birlikte Kayseri Zindanı’nı parçalayarak firar etti.

1994 yılında Karadeniz Bölgesinde faaliyet gösteren bir TKP-ML TİKKO birliği kış üstlenimi için hazırlık yaptığı sırada düşman kuşatması altında kalır. TİKKO gerilla birliğinin güvenliği için nöbette olan Nilüfer Atav yoldaş düşmanın yoğun kuşatmasını fark edip, hemen mevzilenerek çatışmaya başlar. Ansızın neye uğradığını anlayamayan düşman güçleri, diğer gerillaların da mevzilenip saldırmasıyla panikleyerek geri püskürtülür. Bu durumdan yararlanan gerilla, çatışma bölgesini terk eder. Birliğin sağlıklı bir şekilde çekilmesini Nilüfer Atav yoldaş mevzilendiği yerden düşmanı sürekli kurşun yağmuruna tutarak sağlamıştır.

Bu çatışmada birliğinden ayrı düşen Nilüfer Atav ve Adem Asal yoldaşlar gerilla birliğiyle ilişkiye geçmek için hiç zaman kaybetmezler. Bunun için tüm kanal ve olanakları kullanırlar. Ancak 3 Ocak 1994 tarihinde Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Uğur köyünde düşman güçleriyle tekrar karşılaşırlar. Çıkan çatışmada Nilüfer Atav ölümsüzleşirken, Adem Asal yoldaş yaralı olarak tutsak düşer ve 9 Ocak 1994’te işkencede katledilir.

Parti adı “Haşim” olan Adem Asal yoldaş ölümsüzleştiğinde Parti Aday Üyesiydi.