Nergiz Gülmez

Nergiz Gülmez

Ölümsüzleştiği tarih: 11 Nisan 2001

Nergiz Gülmez yoldaş 1970 yılında işçi bir ailenin çocuğu olarak İstanbul Maltepe’de dünyaya gelir. Okul yaşamı 1978 yılında Maltepe Afyon İlköğretim Okulu’nda başlar. İlkokuldan sonra orta ve liseyi de Maltepe’de okur. Ortaokulda öğrenciyken yaz tatillerinde küçük işletmelerde çalışarak ihtiyaçlarını giderir ve aile bütçesine katkıda bulunur.

1989-1990 legal alanda devrimci mücadele içerisinde yer alır. Legal çalışmanın yanısıra bu dönemde illegal olarak İsmail Oral yoldaşa bağlı olarak hapishane kuryeliği yapar.

1991’de illegal işçi komitesinde ileri militan olarak konumlandırılır. 1992 yılında parti üyeliğine başvurur ve kabul edilir. 1993 yılı mart ayında partimize yönelik genel düşman saldırısında tutsak düşer.  Düşman karşısında partimizin ser ver sır verme çizgisine uygun davranır. Somut bir delil olmadığından mahkemeden serbest bırakılır.

Legal alanda devrimci basında konumlanır. 1993 Ekim ayında yayınevi sahibi olarak tutuklanır. Adapazarı Hapishanesi’ne konulur. Hapishane direnişlerinde yer alır. 1994 yılının ilk günü Sağmalcılar Hapishanesi’nden tahliye olur ve görevlerine devam eder.

Partimizin KÖK sürecinde İstanbul Semt Parti Komitesinde görev alır. Darbelenen Partinin toparlanmasına katkı sağlar. 2. OPK’da özel görevlidir. 2. OPK sonrası İstanbul İşçi Parti Komitesi üyesidir. Alanı Çorlu’dur.

9 Şubat 1996’da yeniden tutsak düşer. Direniş tavrını sürdürür. Tutuklanır. Sorguda tavizsiz duruşunu yine gösterir. Tutuklanır. 1996 Ölüm Orucu ekiplerinde yer almaz. Ancak 2000 yılındaki Ölüm Orucu’nda görev alır. Kartal Özel Tip Hapishanesi’nde Ölüm Orucu direnişine başlar. Durumunun kötüleşmesi sonucu 17 Mart 2001’de Kartal Devlet Hastanesi’ne götürülür. Alınan karar doğrultusunda hastaneye kaldırılmayı protesto ederek su içmemeye başlar.

23 gün boyunca su içmeyen Nergiz Gülmez, Ölüm Orucu eyleminin 123. gününde, 11 Nisan 2001 tarihinde TKP-ML’nin ilk Ölüm Orucu ölümsüzü olarak tarihe altın harflerle yazıldı.

Nergiz Gülmez yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesiydi.

 

*******

Nergiz Gülmez yoldaşın 2 Şubat 2011 tarihinde ölümsüzleşen Beşler arasında yer alan  Gülizar Özkan yoldaşa yazmış olduğu mektuplar

Basında Nergiz Gülmez yoldaşla ilgili haber küpürleri

BELGELER

Nergiz Gülmez yoldaşın imzasının olduğu bir tutanak