TKP-ML Enternasyonal Büro’dan Açıklama

Afganistan Komünist (Maoist) Parti Merkez Komitesi’ne

Değerli yoldaşlar,

C(M)PA Başkanı ve kurucularından Zia Yoldaşın zamansız bir şekilde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğine dair üzücü haberi aldık. C(M)PA’nın gelişiminde seçkin ve önderlik rolü oynayan böylesi bir yoldaşın trajik kaybını anlıyoruz. Aynı zamanda TKP-ML olarak, proletarya enternasyonalizmini geliştirmek ve devrimci ve komünist partiler arasındaki enternasyonal ilişkileri geliştirmek konusunda Partinizin çabalarını ve Zia Yoldaşın önderlik rolünü çok değerli buluyor ve teşekkür ediyoruz.

Yoldaşlar, uluslararası komünist hareket ve her bir ülkedeki sınıf mücadeleleri tarihinin en zor zamanlarından birinden geçmekteyiz. Enternasyonal düzeyde, proleter güçler ve örgütler arasında acil bir şekilde ilkeli birliğe ulaşma görevimiz mevcuttur. Bu görev ancak, emperyalizmi yenmek ve ortadan kaldırmak için ortak mücadelemizi imkansız kılan revizyonizm ve oportünizmin üstesinden gelmek suretiyle gerçekleştirilebilir. Uluslararası komünist hareket ve dünya çapında proletaryanın, bu görevleri yerine getirmek için Zia yoldaş gibi yoldaşlara ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, onun üzücü yokluğuna rağmen, yoldaşlarının Zia yoldaşın rolünü üstleneceğinden ve onun devrimci mirasını sürdüreceklerinden eminiz.

TKP-ML Merkez Komite, tüm Partimiz ve ülkemiz proletaryası adına, Zia Yoldaşın ölümünden duyduğumuz üzüntüyü ifade etmek isteriz. C(M)PA, Afganistan proletaryası ve ezilen halklarıyla dayanışmamızı daha da geliştirmek adına elimizden geleni yapacağız.

Ölümsüzleşen yoldaşlarımızın hatırası ve mirası, emperyalizme ve tüm gericilere karşı ortak mücadelemizde sonsuza dek yaşayacak!

Zia Yoldaşın anısı mücadelemizde yaşayacak!

TKP-ML Enternasyonal Büro

23 Haziran 2020

Englısh: https://www.tkpml.com/tkp-ml-international-bureau-issued-a-message-of-condolences-and-solidarity-upon-the-death-of-the-chairman-of-communist-maoist-party-of-afghanistan/

French: https://www.tkpml.com/tkp-ml-bureau-international-au-comite-central-du-parti-communiste-maoiste-dafghanistan/

Farsi: https://www.tkpml.com/پیام-تسلیت-حزب-کمونیست-ترکیه-مارکسی/