TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi: DEMOKRATİK HALK DEVRİMİ YOLUNDA ŞEHİTLERİMİZİN AYAK İZLERİNE BASARAK YÜRÜYORUZ!  

DEMOKRATİK HALK DEVRİMİ YOLUNDA ŞEHİTLERİMİZİN AYAK İZLERİNE BASARAK YÜRÜYORUZ!

 

Partimiz TKP-ML 48 yıl önce bugün enternasyonal proletaryanın bayrağını ülkemiz topraklarında göndere çektiğinde, bir avuç önder kadronun elinde yalnızca birkaç kırma ve dünyayı temellerinden sarsacak MLM dünya görüşü vardı. O günden bugüne partimiz sokak direnişlerinden, kitle hareketlerinden, baskınlardan-pusulardan, sayısız çatışmalardan geçerek yürüdüğü Demokratik Halk Devrimi yolunda hep şehitlerimizin ayak izlerini takip etmiştir.

Ve ilk günkü kadar coşkun ve 48 yılın bilgeliği ile yoluna devam etmektedir. Önderimiz İbrahim Kaypakkaya yoldaşın çizdiği güzergaha sadık kalmış, bunu bilimsel temellere oturtarak tam da bir yıl önce bu tarihlerde onun görüşlerini devrim programı haline getirerek tarihsel bir adım atmıştır. Bu adım her alamda değerlidir.

İnsanlık bugün küresel çapta etki gösteren COVİD-19 denilen virüs ile mücadele etmektedir. Pandemi kapsamına alınan bu hastalıktan kaynaklı ülkelerin resmi açıklamalarına göre iki yüz bine yakın insan yaşamını yitirmiş, milyonlarca insan da hastalığa yakalanmıştır. Virüsün ortaya çıkardığı tablo bir sonuçtur. Bu hastalığın kaynağında emperyalist-kapitalist sistemin doğa ve bütün insanlık ile kurduğu ilişki vardır. Emperyalist-kapitalist sistemin her şeyi kâr marjına göre ayarladığı bir sistemde başka türlü olması da beklenmemelidir. Virüsün etkileri ve doğurduğu toplumsal-ekonomik fay hatlarıyla beraber birçok şeyin artık eskisi gibi olmayacağı, şimdiden birçok stratejistin dillendirdiği konuların arasındadır. Bundan ötürüdür ki; insanların-insanlığın evlere hapsedildiği, sokakların daha fazla polis ve jandarma ile doldurulduğu otoriter ve baskıcı yönetimlerin oluşturulması için fırsat kollandığı, işçi sınıfı ve ezilenlerin kazanılmış haklarının gasp edilmeye çalışıldığı bugünlerde dayanışmayı büyütme ve salgının esas sorumlularından hesap sormanın zamanıdır. Çünkü insanlığı tehdit eden gerçek virüs, emperyalist-kapitalist sistem ve onun beslediği feodal-faşist yönetimlerdir.

Partimizin kuruluş yıldönümü olan 24 Nisan, aynı zamanda ülkemiz coğrafyasında ve bir bütün Ortadoğu’da başta Ermeniler olmak üzere Asuri, Süryani ve Keldani halklarının soykırıma uğratıldığı tarihtir. Aradan yüzyıldan fazla bir zaman geçmesine karşın Ortadoğu coğrafyasında emperyalistlerin ve faşist TC devletinin işgal-ilhak saldırıları devam ediyor. İttihat-Terraki ile başlayan soykırımın devamında Kemalistler şimdi de AKP-MHP ittifakıyla saldırganlıkta doruğuna ulaşmıştır. İşgal saldırılarına karşı Ortadoğu halklarının direnişi ise Rojava Devrimi’nin kaderini belirleyecektir. Bu direniş çeşitli milliyetlerden emekçi Türkiye halkını ciddi oranda etkilemektedir. Ortadoğu’nun her bir ülkesinde olduğu gibi Türkiye işçi sınıfı ve ezilen tüm kesimlerinde de iktidara karşı hoşnutsuzluk giderek artmaktadır.

Partimiz TKP-ML, 1. Kongresiyle ortaya koyduğu “Ortadoğululaşma” hamlesi ile Halk Savaşı stratejisinin ülkemiz topraklarında zaferi için üzerinde yol alacağımız istikameti göstermektedir. Halk Savaşı stratejisi ezilen dünya halklarına umut vermeye, gerilla savaşı düşmana korku salmaya devam ediyor.

Partimiz 49. yılında önder yoldaşımızdan ve şehitlerimizden aldığı bayrağı yükseklerde tutacak ve devrim iddiasını sürdürecektir.

– Yaşasın Partimiz TKP-ML, Halk Ordumuz TİKKO, Kadın Örgütümüz KKB, Gençlik Örgütümüz TMLGB!

– Yaşasın Halk Savaşı!

– Yaşasın MLM

– Parti ve Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!

TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi

Nisan 2020

Kurdısh: https://www.tkpml.com/komiteya-partiya-rojhilata-navin-ya-tkp-ml-em-di-reya-soresa-gel-ya-demokratik-de-li-ser-sopen-sehidan-dimesin/

Englısh: https://www.tkpml.com/tkp-ml-middle-east-party-committee-we-walk-towards-democratic-peoples-revolution-by-following-the-footprint-of-our-martyrs/