Yurdal Yıldırım

Yurdal Yıldırım

Ölümsüzleştiği tarih: 29 Haziran 2011

Yurdal Yıldırım yoldaş, 1979 yılında Yozgat-Sorgun İlçesi Karabali Köyü’nde Türk ve Alevi kökenli bir ailede doğdu. Gençlik yıllarında köylülerinin ve ailesinin bulunduğu Batı Avrupa’ya gitti. Burada partimizin görüşleriyle tanıştı ve aktif devrimci mücadeleye başladı.

Yurdal Yıldırım yoldaş, parti ölümsüzlerimizden olan Barış Aslan ile birlikte faaliyet sürdürdü. 1999 yılında Karadeniz Bölgesine gelerek TİKKO saflarına katıldı. 2004 yılında Dersim’de yeniden başlatılan gerilla mücadelesinde görevlendirildi.

Yurdal Yıldırım yoldaş, önce Karadeniz ardından da Dersim bölgesinde 13 yıl boyunca partimiz önderliğinde gerilla faaliyeti sürdürmüş, birçok devrimci görevi omuzlamıştır.

Yurdal Yıldırım yoldaş, 29 Haziran 2011 tarihinde Dersim Çemişgezek Bozan yaylasında HPG gerillalarıyla birlikte gerçekleştirilen devrimci bir görevden dönerken, düşmanın pususunda yaralanmıştır. Yaralı olmasına rağmen yine aynı pusuda ağır yaralanan HPG’li Mazlum Erenci’yi çatışma bölgesinden çıkarmak isterken, aldığı ikinci mermiden sonra ölümsüzleşmiştir.

Parti ismi “Muharrem” olan Yurdal Yıldırım yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı, TİKKO Savaşçısıydı.

 

Yurdal Yıldırım ve <strong><em><a href=httpswwwtkpmlcommehmet sahinswcfpc=1>Mehmet Şahin<a><em><strong> yoldaş

 

Yurdal Yıldırım ve <a href=httpswwwtkpmlcomnursen aslanswcfpc=1>Nurşen Arslan<a> yoldaş

 

Yurdal Yıldırım yoldaş ortada solda <strong><em><a href=httpswwwtkpmlcomaskin gunelswcfpc=1>Aşkın Günel<a><em><strong> sağda <strong><em><a href=httpswwwtkpmlcommehmet sahinswcfpc=1>Mehmet Şahin<a><em><strong> önde oturan sağda <a href=httpswwwtkpmlcommehtap karaswcfpc=1>Mehtap Kara<a> ve solda <a href=httpswwwtkpmlcomsinan gunelswcfpc=1>Sinan Günel<a> yoldaşlar
<strong><em><a href=httpswwwtkpmlcommurat aricakswcfpc=1>Murat Arıcak<a> <a href=httpswwwtkpmlcomaskin gunelswcfpc=1>Aşkın Günel<a> Yurdal Yıldırm <a href=httpswwwtkpmlcommehmet sahinswcfpc=1>Mehmet Şahin<a> yoldaşlar<em><strong>

Yurdal Yıldırım yoldaşın cenazesinde Haydar Argal yoldaş konuşma yaparken.

*****

Yurdal Yıldırım yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale:

“Dersim’de bir HPG’li, bir TİKKO’lu hayatını kaybetti

BEHDİNAN – Dersim’im Çemişgezek ilçesinde düzenlenen operasyon sırasında çıkan çatışmada bir HPG gerillası ile TKP-ML TİKKO üyesi bir gerilla hayatını kaybetti. HPG’li gerillanın çatışmada yaralandığı ve ele geçmemek için bombayı kendisinde patlattığı bildirildi.

29 Haziran günü saat 01.30 sularında yaşanan çatışmaya ilişkin açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), iki gerillanın hayatını kaybettiğini bildirdi. HPG-BİM, “Yaşanan çatışmada Muharrem isimli gerilla yaşamını yitirirken yaralanan Yılmaz arkadaşımız yaralı ele geçmemek için bombasını kendisinde patlatarak şehit düşmüştür. Şehit düşen gerillalardan Muharrem kod isimli gerilla TKP-ML TİKKO üyesidir” dedi.

HPG-BİM yaşamını yitiren gerillalara ilişkin şu bilgileri verdi:

*1992 Diyarbakır doğumlu, 2010 katılımlı, Yılmaz Pılıng kod adlı Mazlum Erenci:

“Önderliğimiz ve Hareketimizin büyük sağduyu ile yürütmeye çalıştığı bu önemli süreçte tc ordusu aralıksız olarak operasyonlarını sürdürerek imha amaçlı yönelimlerini arttırmıştır. Gerilla güçlerimiz bu saldırılar karşısında Apocu Fedai ruhun direniş çizgisiyle cevap vermiştir. Dersim de yaşanan çatışma da Halkımızın ve Yurtsever Türk halkının yiğit evlatları şahadete ulaşmıştır.

1992 yılında Amed de doğup büyüyen Yılmaz arkadaş Halkımızın özgürlük mücadelesine 2010 yılında katılım sağlamış ve Dersim bölgemizde aktif gerilla mücadelesini sıcağı sıcağına yürütmeyi esas almıştır. Henüz yeni olmasına rağmen direniş gerçeğiyle büyüyen ve bunun yarattığı büyük olgunluğu kişiliğinde geliştiren Yılmaz arkadaş sevecenliği ve güler yüzlülüğüyle her zaman için moral kaynağı olmasını bilmiştir. Apo’cu gerçeğin doğru bir takipçisi olmak ve her koşul altında direnişi kahramanca göğüslemek devrimci yaşamının, pratiğini ve eyleminin adı olmuştur. Yılmaz arkadaşımız şahsında tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor anılarına bağlılığımızı daha güçlü göstereceğimizi belirtiyoruz.”

*1979 Yozgat doğumlu, 1998 Avrupa katılımlı, Muharrem kod adlı Yurdal Yıldırım:

“1979 Yılında Yozgat doğup büyüyen Şehit Muharrem Demokratik bir Türkiye’nin yaratılması ve halklarımızın kardeşliği uğrunda mücadeleyi sahiplenerek 1998 yılında aktif mücadeleye başlamıştır. Yürüttüğü mücadelenin derin bilinciyle Türk ve Kürt halkının kardeşçe bir arada yaşaması için kahramanca bir direnişle şahadete ulaşmıştır.”

(Kaynak: ANF 14:43 / 01 Temmuz 2011)

Evrensel Gazetesi 03 Temmuz 2011
Yurdal Yıldırım yoldaş ve Mazlum Erenci hevalin ölümsüzleşmelerinden önce Mazlum Erencinin günlüğüne düştüğü not<br >Kaynak Kürdistan dağlarının Yılmazı Mazlumê Me ANF 3 Tem 2019
Üç devrim şehidi Lavrioda anıldı ANF ATİNA Çarşamba 29 Haz 2022 2303

TİKKO Müzik Topluluğu: Yetiş Yalnız (Ahmet)-Yurdal Yoldaş ile Hevale Mazlum