Atilla Özkan

Ölümsüzleştiğitarih: 18 Ocak 1976

Gece çok karanlık etraf dumandır

Kan içinde yatan can Atilla’mdır

Bir damla kanımız bin faşist candır

Bedelsiz toprağa girmez ölümüz

Çatırdayan patron ağa düzeni

Yıkıldı ha yıkılacak yakındır

Kayanın önünde ettik biz yemin

İçerimiz dolu intikam ve kin

Bir Atilla ölür, doğar on, yüz, bin

Bedelsiz toprağa girmez ölümüz

(Atilla Özkan katledildikten sonra yoldaşları ve halk arasında söylenen bir marş.)

TKP-ML üyesi ve TİKKO’nun komutanı ve savaşçısı olan Atilla Özkan, 18 Ocak 1976’da aralarında Muhsin Bodur ve Mete Altan adlı faşistlerin de olduğu MHP ve siyasi şube polisleri tarafından katledildi.

Kayseri’de 1957 yılında dünyaya gelen Atilla Özkan’ın yaşamı güçlüklerle doludur. 70’li yıllarda devrimci düşüncelere ilgi duyan Atilla Özkan, TKP-ML ile 1973’ten sonra başlayan toparlanma devresinde ilişki kurdu. Lise son sınıfta okulu bırakarak Zeytinburnu ve Kazlıçeşme’deki fabrikalarda üretime katıldı.

Çalıştığı fabrikalarda işçi sınıfı içinde yoğun bir propaganda faaliyeti yürüterek onları örgütlemeye çalıştı. Faaliyet içerisinde yetkinleşen Atilla Özkan, İstanbul bölgesinin önder kadrolarındandı. TİKKO’nun İstanbul örgütlenmesinde önemli görevler üstlendi.

Yürüttüğü mücadelede kısa sürede düşmanın baş hedefi haline gelen Atilla Özkan’ın Zeytinburnu, Veliefendi’de kaldığı ev, bir ihbar sonucu düşman güçleriyle sarılır. Polis kapı açılır açılmaz içeriyi tarar. Atilla Özkan yoldaş yaralanır. Diğer yoldaşlar şans eseri yara almazlar.

Atilla Özkan, yaralı olmasına rağmen hastaneye kaldırılmayarak, ölüme terk edilir. Yerde yaralı bir halde kalan Atilla Özkan, Proletarya Partisi’nin şiarlarını haykırarak ölümsüzleşir.