Atilla Özkan

Atilla Özkan

Ölümsüzleştiğitarih: 18 Ocak 1976

Kayseri’de 1957 yılında dünyaya gelen Atilla Özkan’ın yaşamı güçlüklerle doludur. 70’li yıllarda devrimci düşüncelere ilgi duyan Atilla Özkan, TKP-ML ile 1973’ten sonra başlayan toparlanma devresinde ilişki kurdu. Lise son sınıfta okulu bırakarak Zeytinburnu ve Kazlıçeşme’deki fabrikalarda üretime katıldı.

Çalıştığı fabrikalarda işçi sınıfı içinde yoğun bir propaganda faaliyeti yürüterek onları örgütlemeye çalıştı. Faaliyet içerisinde yetkinleşen Atilla Özkan, İstanbul bölgesinin önder kadrolarındandı. TİKKO’nun İstanbul örgütlenmesinde önemli görevler üstlendi.

Yürüttüğü mücadelede kısa sürede düşmanın baş hedefi haline gelen Atilla Özkan’ın Zeytinburnu, Veliefendi Mahallesinde kaldığı ev, bir ihbar sonucu, 18 Ocak 1976’da aralarında faşist polis şefleri Muhsin Bodur ve Mete Altan’ında olduğu düşman güçlerince kuşatılır. Polis kapı açılır açılmaz içeriyi tarar. Atilla Özkan yoldaş yaralanır. Diğer yoldaşlar şans eseri yara almazlar.

Atilla Özkan, yaralı olmasına rağmen hastaneye kaldırılmayarak, ölüme terk edilir. Yerde yaralı bir halde bırakılan Atilla Özkan yoldaş, Proletarya Partisi’nin şiarlarını haykırarak ölümsüzleşir.

Atilla Özkan yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML üyesi ve TİKKO komutanıydı.

Atilla Özkan yoldaşın ölümsüzleşmesinin ardından dönemin burjuva gazetelerinde çıkan haber küpürleri.

Atilla Özkan yoldaşın katillerinden Muhsin Bodur adlı faşist polis şefi TKP-ML TİKKO tarafından cezalandırılır.

“Atilla Özkan yoldaşın babası, oğlunun faşist katillerce karşılıklı çatışma olmadan katledildiğini notere tespit ettirdi.” Dönemin burjuva basınından bir haber küpürü.