Mahmut Şefik Karaağaç

Mahmut Şefik Karaağaç

Ölümsüzleştiği tarih: 19 Haziran 1982

TC güçleriyle TKP-ML TİKKO gerillaları arasında Dersim’in Hozat ilçesindeki Beyaz Dağ’da 19 Haziran 1982 tarihinde yaşanan çatışma sonrasında iki halk savaşçısı ölümsüzleşti.

Düşman bir ihbar üzerine Beyaz Dağ’ı dört bir yandan kuşatma altına alır. Gerilla güçlerinin konaklamak için üstlendikleri bölgede nöbetçinin dikkatsizliği, durumu daha da zorlaştırır.

19 Haziran 1982’de çıkan çatışmada Hüseyin Gözlü yoldaş ölümsüzleşirken, M.Şefik Karaağaç yoldaş, ağır yaralı olarak düşmanın eline geçer ve işkencede katledilir.

Mahmut Şefik Karaağaç yoldaş, 1956’da Dersim’in Hozat ilçesi Incıga köyünde dünyaya geldi. Lise yıllarında TKP-ML ile ilişkiye geçen Mahmut Şefik Karaağaç, çeşitli öğrenci organlarında görev aldı. II. Parti Konferansı’mızdan sonra TİKKO’nun çeşitli komutanlıklarında da görev yaptı.

Parti adı “Karlos” olan M.Şefik Karaağaç yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanı ve TİKKO komutanıydı.

*****

M.Şefik Karaağaç yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

M.Şefik Karaağaç yoldaş ve ve Beyaz Dağ Ölümsüzleriyle ilgili İşçi Köylü Kurtuluşu Sayı: 42, Ağustos 1982‘de çıkan bir makale ve şiir:

Mahmut Şefik Karaağaç yoldaş hakkında kısa bir bilgi ve fotograf <a href=httpikk sayı 43 Eylül 1982 Sayfa 16>ikk sayı 43 Eylül 1982 Sayfa 16<a> Ayrıca <a href=httpswwwtkpmlcompir hasan kulacswcfpc=1>Pir Hasan Kulaç<a> ve <a href=httpswwwtkpmlcombehzat firikswcfpc=1>Behzat Firik<a> yoldaşlar hakkında kısa bilgiler
Mahmut Şefik Karaağaç yoldaş <a href=httpikk sayı 43 Eylül 1982 Sayfa 16>ikk sayı 43 Eylül 1982 Sayfa 16<a>

******

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

******

M.Şefik Karaağaç yoldaş hakkında kısa bir makale; ikk-sayı-57_Haziran 1984, sayfa 20