Yıldız Ayrıç

Yıldız Ayrıç

Ölümsüzleştiği Tarih: 23 Ağustos 1992

Yıldız Ayrıç yoldaş 1968 Dersim Merkez Çerme köyünde doğdu. Devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle, Özlem Sürgeç yoldaş ile birlikte gittiği köydeki gerillalar aracılığıyla tanıştı.

Yıldız Ayrıç yoldaşın en büyük talebi, TİKKO gerillalarına katılarak devrimci mücadele yürütmekti. Bu talebi parti tarafından uygun bulunur ve TİKKO’da örgütlenir.

Yıldız Ayrıç yoldaş gerilla mücadelesi içindeyken, faaliyet yürüttüğü bölgelerde kitleler tarafından çok sevilir. Kitle ilişkileri güçlü olan bir yoldaş olarak, özellikle köylü kadın kitleleriyle sıcak ilişkiler kurar.

Yıldız Ayrıç yoldaş, 23 Ağustos 1992‘de Dersim, Ovacık’ın Kepir Yaylası’nda TC güçleriyle TİKKO gerillaları arasında yaşanan çatışmada, İmam Cem İşitmezAkın Uzun, Dursun Erkul ve Meral Gezer yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Yıldız Ayrıç yoldaşın cenazesi Dersim’in Birma köyünde toprağa verildi. Cenaze töreninin olduğu gün Dersim, Mazgirt, Hozat ve köylerinde halk, bir günlük kepenk ve kontak kapatma eylemleri gerçekleştirdi.

Parti adı “Eylem” olan Yıldız Ayrıç yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanı, TİKKO savaşçısıydı.

BELGELER:

Faşist TC’nin mahkeme belgelerinde, Kepir Yaylası Ölümsüzlerinin direnişine dair satır aralarında da olsa bazı ipuçları vardır. Aşağıda aktardığımız mahkeme belgelerinde, Faşist TC ordusunda görevli Ersin Demirci adlı bir asteğmenin yaralandığı ifade edilerek “müşteki” olduğu belirtilmiştir.

Kepir Yaylası Ölümsüzlerinin pusuya düşürüldükleri ve çıkan çatışmada teslim olmayarak ölümsüzleştikleri anlaşılmaktadır.

********

Kepir Yaylası Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale

“MUNZUR BİRKEZ DAHA GÖRKEMLİ BİR DİRENİŞE TANIK OLDU!”

[23 Ağustos 1992‘de Dersim, Ovacık’ın Kepir Yaylası’nda TC güçleriyle TİKKO gerillaları arasında yaşanan çatışmada, ölümsüzleşen Yıldız Ayrıç, İmam Cem İşitmezAkın Uzun, Dursun Erkul ve Meral Gezer yoldaşlar hakkında kısa bir makale; İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 82, Kasım-Aralık 1992, sayfa 39-40 ].