Kepir Ölümsüzleri

Dersim Ovacık Kepir Yaylası Ölümsüzleri

23 Ağustos 1992

23 Ağustos 1992 günü on kişilik bir TKP-ML TİKKO gerilla birliği, Dersim, Ovacık’ın Kepir Yaylası Mevkinde bir ihbar sonucunda TC güçleri tarafından pusuya düşürülür.

TC güçleriyle TİKKO gerillaları arasında çatışma 12 saat sürer. Bu çatışmada TİKKO üyeleri Yıldız Ayrıç, İmam Cem İşitmez, Akın Uzun ve Dursun Erkul yoldaşlar ölümsüzleşirler.

Aynı çatışmada TİKKO gerillası Meral Gezer ise yaralı olarak tutsak düşer ve işkencede katledilir.

Dursun Erkul

 

Yıldız Ayrıç

 

Akın Uzun

 

İmam Cem Eşitmez

 

Meral Gezer

 

BELGELER:

Faşist TC’nin mahkeme belgelerinde, Kepir Yaylası Ölümsüzlerinin direnişine dair satır aralarında da olsa bazı ipuçları vardır. Aşağıda aktardığımız mahkeme belgelerinde, Faşist TC ordusunda görevli Ersin Demirci adlı bir asteğmenin yaralandığı ifade edilerek “müşteki” olduğu belirtilmiştir.

Kepir Yaylası Ölümsüzlerinin pusuya düşürüldükleri ve çıkan çatışmada teslim olmayarak ölümsüzleştikleri anlaşılmaktadır.

 

********

Kepir Yaylası Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale

“MUNZUR BİRKEZ DAHA GÖRKEMLİ BİR DİRENİŞE TANIK OLDU!”

[23 Ağustos 1992‘de Dersim, Ovacık’ın Kepir Yaylası’nda TC güçleriyle TİKKO gerillaları arasında yaşanan çatışmada, ölümsüzleşen Yıldız Ayrıç, İmam Cem İşitmezAkın Uzun, Dursun Erkul ve Meral Gezer yoldaşlar hakkında kısa bir makale; İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 82, Kasım-Aralık 1992, sayfa 39-40 ].