Akın Uzun

Akın Uzun

Ölümsüzleştiği Tarih: 23 Ağustos 1992

Akın Uzun yoldaş, 1965 Rize doğumludur. Devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle genç yaşında tanıştı.

Partimizin gençlik örgütü TMLGB‘de örgütlendi ve devrimci faaliyet sürdürdü. Halk ordusuna TMLGB üyesiyken katıldı.

Emekçi bir ailenin çocuğu olan Akın Uzun, T.C.’nin ordusunda kısa bir süre kaldıktan sonra firar etmiş ve TİKKO’ya katılmıştır.

Akın Uzun yoldaş, 23 Ağustos 1992‘de Dersim, Ovacık’ın Kepir Yaylası’nda TC güçleriyle TİKKO gerillaları arasında yaşanan çatışmada, Yıldız Ayrıçİmam Cem İşitmez,  Meral Gezer ve Dursun Erkul yoldaşlarla birlikte ölümsüzleşti.

Parti adı “Ünal” olan Akın Uzun yoldaş, ölümsüzleştiğinde, TKP-ML İleri Militanı TİKKO savaşçısıydı.

 

BELGELER:

Faşist TC’nin mahkeme belgelerinde, Kepir Yaylası Ölümsüzlerinin direnişine dair satır aralarında da olsa bazı ipuçları vardır. Aşağıda aktardığımız mahkeme belgelerinde, Faşist TC ordusunda görevli Ersin Demirci adlı bir asteğmenin yaralandığı ifade edilerek “müşteki” olduğu belirtilmiştir.

Kepir Yaylası Ölümsüzlerinin pusuya düşürüldükleri ve çıkan çatışmada teslim olmayarak ölümsüzleştikleri anlaşılmaktadır.

********

Kepir Yaylası Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale

“MUNZUR BİRKEZ DAHA GÖRKEMLİ BİR DİRENİŞE TANIK OLDU!”

[23 Ağustos 1992‘de Dersim, Ovacık’ın Kepir Yaylası’nda TC güçleriyle TİKKO gerillaları arasında yaşanan çatışmada, ölümsüzleşen Yıldız Ayrıçİmam Cem İşitmezAkın Uzun, Dursun Erkul ve Meral Gezer yoldaşlar hakkında kısa bir makale; İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 82, Kasım-Aralık 1992, sayfa 39-40 ].