Dursun Erkul

Dursun Erkul

Ölümsüzleştiği Tarih: 23 Ağustos 1992

1957 Çorum doğumlu olan Dursun Erkul yoldaş, ilk gençlik yıllarını Ankara Keçiören Kuşcağız Mahallesi’nde geçirdi.

1980 öncesi devrimci mücadeleye katıldı. 1990’da ise devrimci mücadelesini gerilla alanına taşıdı. Karadeniz gerilla birliğinde görev yaparken Artvin Şavşat halkıyla yakın ve sıcak ilişkiler kurdu.

Dursun Erkul yoldaş, deneyimli ve militan bir yoldaştı.

Dursun Erkul yoldaş, 23 Ağustos 1992 günü Dersim, Ovacık’ın Kepir Yaylası’nda TC güçleriyle TİKKO gerillaları arasında yaşanan çatışmada TİKKO üyeleri Yıldız Ayrıçİmam Cem İşitmezAkın Uzun ve Meral Gezer yoldaşlarla birlikte ölümsüzleşti.

Parti adı “Cemil” olan Dursun Erkul yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi, TİKKO gerilla birliğinin komutanı ve Bölge Komutanlığı üyesiydi.

BELGELER:

Faşist TC’nin mahkeme belgelerinde, Kepir Yaylası Ölümsüzlerinin direnişine dair satır aralarında da olsa bazı ipuçları vardır. Aşağıda aktardığımız mahkeme belgelerinde, Faşist TC ordusunda görevli Ersin Demirci adlı bir asteğmenin yaralandığı ifade edilerek “müşteki” olduğu belirtilmiştir.

Kepir Yaylası Ölümsüzlerinin pusuya düşürüldükleri ve çıkan çatışmada teslim olmayarak ölümsüzleştikleri anlaşılmaktadır. Belgede Dursun Erkul yoldaşın ikinci adı “ELİK” olarak hatalı yazılmıştır.

 

********

Kepir Yaylası Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale

“MUNZUR BİRKEZ DAHA GÖRKEMLİ BİR DİRENİŞE TANIK OLDU!”

[23 Ağustos 1992‘de Dersim, Ovacık’ın Kepir Yaylası’nda TC güçleriyle TİKKO gerillaları arasında yaşanan çatışmada, ölümsüzleşen Yıldız Ayrıç,, İmam Cem İşitmezAkın Uzun, Dursun Erkul ve Meral Gezer yoldaşlar hakkında kısa bir makale; İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 82, Kasım-Aralık 1992, sayfa 39-40 ].