Serdar Can

Serdar Can

Ölümsüzleştiği tarih: 18 Eylül 2017

17 Eylül’ü 18 Eylül’e bağlayan gece geçirdiği kalp krizi sonucu ölümsüzleşen Serdar Can, Türkiye Kürdistanı’nda parti ve ordumuzun yönelimini hayata ilk geçirenlerden ve Siverek’in, Amed’in dağlarının ilk TİKKO gerillalarındandı. Haydar Aslan ve İhsan Paçacı yoldaşlarımızın ölümsüzleştiği Amed Hazro Çatışması‘nda mermisi tükeninceye dek çatışmasını sürdürür ve mermisi tükenince de silahını parçalayarak düşmana tek bir iğnesini bile teslim etmez!

Hayata dair sorgulayıcı bakışın ışığından giden Serdar Can yoldaş, ilk önce bir Hay (Ermeni) evladı olduğunu anlar, sonra da bunun öfkesi ve bilincini İbrahim Kaypakkaya‘nın görüşleriyle bütünleştirir. Bir Hay evladı ve hele de Kaypakkaya öğretisiyle örgütlenmiş Ermeni bir devrimci olmanın karşılığını Amed Zindanı işkencehanesinde öder!

O tarihten bu yana emeğiyle, yarattığı değerlerle, hatalarıyla, kahkahaları ve öfkesiyle yani bir bütün insan oluşuyla ama olmazsa olmaz devrime olan inancıyla partimizden hiçbir vakit umudunu kesmedi, emeğini esirgemedi!

TKP-ML’nin 1. Kongresi’nde Parti Onur Üyesi olarak kabul edildi.

Serdar Can yoldaşın Nubar Ozanyan yoldaşın ölümüsüzleşmesi sonrasında taziye defterine yazdığı mesaj

*****

Serdar Can yoldaşın kimlik bilgilerinin yazıldığı TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ MARKSİST LENİNİST TÜRKİYE İŞÇİ KÖYLÜ KURTULUŞ ORDUSU (TKP-ML TİKKO)-DİYARBAKIR, Gerekçeli Karar, Sayfa 2

******

Serdar Can yoldaşında isminin geçtiği bir haber

Amed Hazro Ölümsüzleri’yle ilgili bir haber; ikk-sayı-75_Aralık-1986, Sayfa 12

Şan ve Şeref Olsun Ölümsüzleşenlerimize!

TKP/ML Örgütlenme Komitesi Açıklaması