Lorenzo Orsetti (Tekoşer Piling)

Ölümsüzleştiği tarih: 18 Mart 2019

TİKKO saflarında savaşan anarşist savaşçı Tekoşer Piling (Lorenzo Orsetti) Suriye’de Deir Ezzor yakınlarındaki Baghouz’da 18 Mart 2019 Pazartesi günü şehit düştü.

Tekoşer Piling, Floransa’da İtalyan halkının onurlu bir evladı olarak işçi sınıfının yoğun olduğu bir mahallede doğdu. Gençliği garsonluk, hizmet sektöründe vb. çalışarak geçti. Sağlam bir enternasyonalist bilinç ve vicdan ile hareket ederek Eylül 2017’de Rojava’daki anti-faşist direniş saflarına katıldı. Tekoşîna Anarşîst biriminin bir üyesi olan Lorenzo Orsetti yoldaş, bir yıldan fazla süredir Rojava’da enternasyonal bir devrimci olarak TKP-ML TİKKO’yla birlikte hareket etti ve yoldaşlaştı. Efrin direnişinde son ana kadar TKP-ML TİKKO savaşçılarıyla birlikte savaştı. Hejin ve Deri Zor Hamlelerine katıldı.

Tekoşer Piling TKP-ML’nin savaş anlayışına uygun olarak faşizme ve her türden gericiliğe karşı savaşmak isteyen herkesi, askeri bir komuta yapısı içinde örgütleyen ve savaştıran Halk Ordusu TİKKO saflarında yer aldı. Bizimle yoldaşlaşmakla birlikte kendi ideolojik duruşu ve örgütlenmesi de vardı. Bunun altını özellikle çizmek onun anısına saygının gereğidir.

Partimizin “Genarali” Nubar Ozanyan yoldaştan, halk ordumuzun “korkusuz savaşçısı” Tekoşer Piling’e uzanan çizgide partimizin enternasyonalist kimliğine değer ve anlam kattı. Ve dudaklarında bir gülümsemeyle gitti. Çünkü o bir Partizan’dı.