Lorenzo Orsetti

Lorenzo Orsetti

Ölümsüzleştiği tarih: 18 Mart 2019

TİKKO saflarında savaşan anarşist savaşçı Lorenzo Orsetti Suriye’de Deir Ezzor yakınlarındaki Baghouz’da 18 Mart 2019 Pazartesi günü ölümsüzleşti.

Lorenzo Orsetti, Floransa’da İtalyan halkının onurlu bir evladı olarak işçi sınıfının yoğun olduğu bir mahallede doğdu. Gençliği garsonluk, hizmet sektöründe vb. çalışarak geçti. Sağlam bir enternasyonalist bilinç ve vicdan ile hareket ederek Eylül 2017’de Rojava’daki anti-faşist direniş saflarına katıldı. Direniş saflarında Tekoşer Piling adını kullandı.

Tekoşîna Anarşîst biriminin bir üyesi olan Lorenzo Orsetti yoldaş, bir yıldan fazla süredir Rojava’da enternasyonal bir devrimci olarak TKP-ML TİKKO’yla birlikte hareket etti ve yoldaşlaştı. Efrin direnişinde son ana kadar TKP-ML TİKKO savaşçılarıyla birlikte savaştı. Hejin ve Deri Zor Hamlelerine katıldı.

Tekoşer Piling TKP-ML’nin savaş anlayışına uygun olarak faşizme ve her türden gericiliğe karşı savaşmak isteyen herkesi, askeri bir komuta yapısı içinde örgütleyen ve savaştıran Halk Ordusu TİKKO saflarında yer aldı.

Tekoşer Piling yoldaşın partimizle yoldaşlaşmakla birlikte kendi ideolojik duruşu ve örgütlenmesi de vardı. Bunun altını özellikle çizmek onun anısına saygının gereğidir.

Partimizin “Genarali” Nubar Ozanyan yoldaştan, halk ordumuzun “korkusuz savaşçısı” Tekoşer Piling’e uzanan çizgide partimizin enternasyonalist kimliğine değer ve anlam kattı. Ve dudaklarında bir gülümsemeyle gitti. Çünkü o bir Partizan’dı.

Lorenzo Orsetti yoldaş ölümsüzleştiğinde Tekoşina Anarşist Üyesi, TİKKO ve YPG Savaşçısıydı.

TKP/ML TİKKO ROJAVA KOMUTANLIĞI: “İtalyan yoldaşımız Tekoşer şehit düştü”

“Ogni tempesta comincia con una singola goccia!”

 

 

Tekoşer Pilîng’in (Lorenzo Orsetti) Mektubu:

Tekoşer Piling (Lorenzo Orsetti) Anısına

TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı: Lorenzo Orsetti Ölümsüzdür!